Tłumy wiernych przeszły ulicami Kielc w miejskiej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo rozpoczęło się przy kościele św. Wojciecha – najstarszej kieleckiej świątyni – a następnie zgromadzeni przeszli przez centrum miasta na Plac św. Jana Pawła II, przy katedrze. Hasłem tegorocznych rozważań były słowa: „Krzyż Jezusa źródłem nadziei na pojednanie i uzdrowienie”.
Wyjątkowe misterium przyciągnęło setki mieszkańców Kielc. W Drodze Krzyżowej, wiodącej ulicami miasta, wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk: duchowni, nauczyciele, przedstawiciele rodzin, samorządowcy i przedsiębiorcy, którzy nieśli krzyż do poszczególnych stacji.
Osoby uczestniczące w nabożeństwie podkreślały, że jest to dla nich wieloletnia tradycja i wyjątkowe przeżycie.
– Chodzę co roku od początku, odkąd tylko Droga Krzyżowa powstała. Nie byłam tylko raz – w trakcie pandemii koronawirusa, kiedy obowiązywały obostrzenia. Poza tym chodzę zawsze i każdemu bym poleciła, bo to naprawdę coś wspaniałego – przeżycie, którego nie da się opisać. W tym nabożeństwie ludzie jednoczą się z Bogiem. Naprawdę coś wyjątkowego, polecam każdemu. Nawet ściągnęłam moją rodzinkę, cieszymy się bardzo. Dla mnie to przede wszystkim wyjątkowe duchowe przeżycie – mówi Pani Anna, która w tym roku przeszła Drogę Krzyżową wraz ze swoją rodziną ze Śląska.
Modlitwie przewodniczyli biskupi kieleccy: Jan Piotrowski, Marian Florczyk oraz Andrzej Kaleta. Miejska Droga Krzyżowa odbyła się w Kielcach już po raz 25.
– Dwadzieścia pięć lat to srebrny jubileusz, a więc też czas pewnych doświadczeń tej Drogi Krzyżowej, która idzie ulicami miasta, modląc się za miasto, jego mieszkańców i za wszystkie trudne sytuacje, jakie przeżywamy w życiu. Jednocześnie Droga Krzyżowa jest początkiem takiej odważnej pielgrzymki – poniekąd – aby zobaczyć to światło i nadzieję zmartwychwstania – powiedział biskup Jan Piotrowski.
Pomysłodawcą i inicjatorem wyjątkowego misterium był biskup Marian Florczyk, który podkreśla, że nabożeństwo upamiętnia ważne i często tragiczne miejsca w historii Kielc.
– Trasa Drogi Krzyżowej została tak wybrana, że stacjami są miejsca tragiczne, związane z historycznymi wydarzeniami – to m.in. teren dawnego getta czy inne miejsca kaźni. To nabożeństwo ma coś ze sztuki – są stacje, są wspólne rozważania, a potem ten akcent religijny. Myślę, że – że tak powiem – to się wszystko sprawdziło i jest zapotrzebowanie na tego typu nabożeństwa. Chciałbym, żeby kielczanie pamiętali o tych miejscach, które tutaj były, żeby pamiętano o tej historii, która jest historią piękną, ale też bardzo często bolesną – dodaje biskup Marian Florczyk.
Z kolei biskup Andrzej Kaleta zwraca uwagę, że tegoroczna Droga Krzyżowa nawiązuje do przeżywanego Roku Jubileuszowego.
– Jesteśmy pielgrzymami nadziei. Będziemy przeżywać stacje Drogi Krzyżowej, czyli uczestniczyć w męce Pana Jezusa. Jest to okazja do zamyślenia, refleksji, a jednocześnie publicznego wyznania wiary. Myślę, że ta Droga – przez nas, kielczan – bardzo ładnie przeżywana teraz, w tej godzinie popołudniowej, prawie przedwieczornej, przygotowuje nas i wprowadza w przeżywanie świętego Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Ma swoją tradycję i nawiązujemy do niej, która już od lat każe kielczanom wyruszyć od św. Wojciecha – czyli z parafii św. Wojciecha w Kielcach – na wzgórze katedralne – podkreśla biskup.
Tradycyjnie rozważania do miejskiej Drogi Krzyżowej przygotowali członkowie Duszpasterstwa Akademickiego oraz Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Kieleckiej.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
2 Prefacja o Męce
Pańskiej – nr 18.
Msza o powołania
w parafii Podlesie.
† Władysław Łydka 1987
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl