Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystościom stulecia odnowienia Kapituły Wiślickiej. W trakcie wydarzenia Biskup Kielecki Jan Piotrowski przyjął także nowych kanoników.
Uroczystości wpisały się w kilkudniowy Wielki Odpust Wiślicki. Wierni licznie uczestniczyli w spotkaniach modlitewnych, aby szczególnie 8 września przeżywać tajemnicę narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
W niedzielę tłumy zgromadziła także okrągła rocznica, ponieważ 10 kwietnia 1924 r. papież Pius XI przywrócił kościołowi w Wiślicy zaszczytny tytuł kolegiaty. Zaś równo 100 lat temu odbyła się instalacja nowych kanoników. Historia zatoczyła koło. Przed uroczystą Eucharystią biskup Jan Piotrowski przyjął nowych kanoników do Kapituły Wiślickiej.
– W prastarej Wiślicy i jej bogatej historii wiary nie brakowało dramatycznych doświadczeń, zwłaszcza tych zaplanowanych przez ludzi, którzy chcieli walczyć z Bogiem i Kościołem. Mimo wymuszonej przez zaborców kassaty Kapituły Kolegiackiej w 1819 roku, po 105 latach nadszedł czas jej odnowy – stwierdził Biskup Kielecki.
Mszy św. przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który 8 września 1974 r. modlił się w Wiślicy z kardynałem Karolem Wojtyłą.
– Maryja prowadzi nas zawsze do swojego Syna. Tak też jest dzisiaj, gdy słyszymy Ewangelię o przyjściu Jezusa na świat. Rodowód Chrystusa, Syna DawidA, Syna Abrahama zawiera w sobie głęboką prawdę o tym, jak bardzo Syn Boży był jednocześnie Synem Człowieczym. Wkroczył w nasze ludzkie dzieje naznaczone nie tylko radością i miłością, ale również słabością, niewiernością i grzechem. Jezus wszystko to wziął na siebie. Utożsamił się z nami i odmienił to wszystko krwią na krzyżu – powiedział kardynał.
Przypomnijmy, że Wiślica swoją historią sięga 876 r., kiedy Cyryl i Metody przynieśli chrześcijaństwo na tutejsze tereny. W 2004 roku papież Jan Paweł II nadał bazylice kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy tytuł Bazyliki Mniejszej.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Kaliksta I, papieża i męczennika (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Wspom. dowolne św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
dziewicach i zakonnikach – nr 74.
Msza o powołania
w parafii Zborówek.
† Stanisław Ratajewicz 1990
† Tadeusz Jarmundowicz 2002
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl