Tokarnia: Msza, pogoń za lisem i inne tradycje łowieckie - z okazji św. Huberta

Dzisiaj świętokrzyscy myśliwi w skansenie w Tokarni uczcili swego patrona św. Huberta – Mszą św. w zabytkowym kościółku z Rogowa, gonitwą za lisem, wystawą zabytkowej broni, pokazami ptaków drapieżnych. VII Hubertus Świętokrzyski w Parku Etnograficznym w Tokarni k. Kielc zgromadził co najmniej 6 tys. osób.

Imprezę rozpoczęła uroczysta Msza św. Hubertowska w kościele z Rogowa, w której wzięły udział delegacje wielu nadleśnictw regionu, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, a muzyczną oprawę przygotował Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego, z koncertem sygnalistów. Eucharystię koncelebrowali księża kapelani kół łowieckich, pod przewodnictwem proboszcza parafii Wolica – Tokarnia – ks. kan. Jacka Dąbka.

Przed wiatrakiem z Grzmucina odbyła się gonitwa za lisem, a zaraz po niej pokaz w stylu western oraz ptaków drapieżnych.

Na scenie zaprezentowały się m.in. Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego, Gminna Orkiestra Dęta ze Strawczyna oraz uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach. Odbył się także pokaz mody myśliwskiej, prezentacja psów myśliwskich oraz tzw. Szlachetna Sztuka Wabienia Jelenia.

Imprezie towarzyszyły liczne pokazy regionalne oraz inicjatywy edukacyjne, np. pokaz kiszenia kapusty w chałupie z Daleszyc w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki, konkursy z nagrodami dla dzieci przygotowane przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska (m.in. gra terenowa "Poszukiwacze lisiej kity"), degustacja podpłomyków wypiekanych w sali etnograficznej w zabytkowym ośmioraku, pokaz z komentarzem etnograficznym - "pal obfitości", pokaz filmu "Wesele wójtowej córki", wystawa myśliwska oraz strojów ludowych. Tradycyjnie, Polski Związek Łowiecki przygotował dla uczestników imprezy dwa pieczone dziki.

„Ważny jest aspekt edukacyjny i rodzinny imprezy” – zauważa Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej. „Poprzez Hubertusa chcemy pokazać edukacyjny wymiar myślistwa, dbałość przez leśników o ekosystem, czemu służą m.in. konkursy ekologiczne dla dzieci. Myślę, że Hubertus to dobry sposób na rodzinną niedzielę, łącznie z niezwykle piękną, widowiskową Mszą, podczas której księża mówią o ekologii i mądrym korzystaniu z zasobów Ziemi” – dodaje Ryń.

Podczas Hubertusa zaprezentowało się także ponad stu wystawców regionalnych ze swoimi wyrobami.

Świętokrzyski okręg Polskiego Związku Łowieckiego liczy ok. 3 tys. myśliwych.

Organizatorami imprezy są: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Polski Związek Łowiecki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

Św. Hubert (ok. 656-727), którego wspomnienie kościół obchodzi 3 listopada, jest patronem leśników i myśliwych. Pochodził z królewskiego rodu Merowingów, od młodości był pasjonatem łowów, ale traktował je w sposób nieumiarkowany. Z hulaszczego i pustego życia miał się nawrócić, gdy podczas polowania ujrzał białego jelenia z krzyżem między rogami. Późniejszy święty jako kapłan prowadził działalność misyjną, był także biskupem Tongern – Maastricht i Leodium. W ikonografii przedstawiany jest z jeleniem lub psem.

dziar
tekst za: www.ekai.pl