Trwa Tydzień Modlitw o Powołania

Klerycki film powołaniowy, transmisja z adoracji, materiały powołaniowe w parafiach, zachęta do udziału w majowych i czerwcowych dniach skupieniach – tak alumni naszego Seminarium obchodzą Tydzień Modlitw o Powołania.

Najbliższa niedziela 25 kwietnia to 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania do Służby Bożej w Kościele przeżywany w tym roku pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

– Film, który powstał, pokazuje naszych kleryków na dziedzińcu Kurii, przy figurze Dobrego Pasterza zachęcających do modlitwy za księży i do powołania do kapłaństwa oraz zakonne, do śledzenia naszych transmisji i akcji – mówi ks. Kamil Banasik, moderator duszpasterstwa powołań diecezji kieleckiej. Taka transmisja z kaplicy adoracji odbędzie się m.in. w najbliższy czwartek.

Jak dodaje ks. Banasik, do parafii diecezji kieleckiej zostały rozesłane pomoce duszpasterskie na cały tydzień powołaniowy, z rozważaniami powołaniowymi, modlitwami, np. różańcową. Można też w intencji powołań zorganizować czuwanie przez wstawiennictwo św. Józefa tym bardziej, że 1 maja rozpoczyna się w dekanatach peregrynacja kopii słynącego łaskami obrazu św. Józefa z kieleckiego sanktuarium.

Materiały z pomocami dla parafii składa się z 4 zeszytów (liturgia i nabożeństwa; katechezy; spotkania i świadectwa; statystyki) oraz plakatu, natomiast papieskie orędzie na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania: „Święty Józef: Marzenie Powołania” znajdują się na stronach Episkopatu Polski.

Z kolei propozycja spotkań powołaniowych w wybrane soboty maja i czerwca adresowana jest do młodzieży męskiej. Jeśli okoliczności pozwolą – pierwsza edycja już 8 maja. Będę się one odbywały w małych grupach.

Natomiast ze względu na obostrzenia nie planuje się corocznej akcji „Zostań klerykiem na weekend”, ale być może możliwe będą wakacyjne rekolekcje w diecezjalnym ośrodku w Rabce-Zdroju i sierpniowa pielgrzymka powołaniowa.

Obecnie w kieleckim Wyższym Seminarium duchownym do kapłaństwa przygotowuje się 42 kleryków, co plasuje kielecką uczelnię w połowie rankingów seminariów pod względem liczby powołań.

– Powołanie to zawsze łaska i tajemnica, o czym uczył już Jana Paweł II i tak naprawdę trudno wskazywać czynniki, od jakich ono zależy. Tutaj działa sam Pan Jezus – mówi ks. Banasik. Przyznaje jednak, że ważny jest przykład kapłanów w parafii i rodzinne wychowanie, niekoniecznie rodziców, ale np. dziadków, dalszych krewnych, czy wymodlone przez pokolenia. Zauważa także, że ci, którzy uczestniczą w akcjach powołaniowych proponowanych przez seminariów – często wracają i rozpoczynają studia w kieleckim WSD.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Orędzie Papieża Franciszka na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania