Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego zainaugurowała w sobotę VI Miechowskie Dni Jerozolimy. W programie znalazł się także koncert, otwarcie specjalnej wystawy i młodzieżowa pielgrzymka do Sanktuarium Grobu Bożego.
Jak mówi ks. Franciszek Siarek, proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie, choć spotkania odbywają się od wielu lat, to w tym roku mają szczególny charakter. – Obok kaplicy Grobu Bożego będziemy mieli kaplicę Świętego Oblicza, czyli Chusty z Manopello, o którą się wzbogaciliśmy – wyjaśnia w rozmowie z Radiem eM Kielce. Otwarcie specjalnej wystawy poświęconej Chuście z Manopello zaplanowano na 13 września.
Dziś VI Miechowskie Dni Jerozolimy rozpoczęła Msza św., której przewodniczył biskup Jan Piotrowski. – Miechów, nie tylko na mapie diecezji, ale i całej Polski jest szczególnym miejscem. Fundacja kościoła sięga drugiej połowy dwunastego wieku. Tu zaczęła się bogata historia związana ze stróżami Bożego Grobu. Obecnie jesteśmy świadkami kolejnych Dni Jerozolimy, które pozostają w rzeczywistej łączności z Ziemią Świętą. Historia nie jest tu martwa, ale żywa. Pusty Grób przypomina nam bowiem, że Pan Jezus zmartwychwstał. Jest to nie tyle miejsce płaczu, ale nadziei, że razem z Chrystusem Zmartwychwstałym jesteśmy przeznaczeni do nowej rzeczywistości – tłumaczy pasterz naszej diecezji.
Homilię w trakcie Eucharystii wygłosił o. Stanisław Narcyz Klimas, delegat arcybiskupa Perbattisty Pizzaballi z Jerozolimy. – Krzyż jest znakiem zwycięstwa, ale musimy sobie uświadomić, jak paradoksalne jest działanie Boga w Jego zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. Bóg wygrywa wtedy, gdy po ludzku wydaje się pokonany. Ubogaca nas swoimi skarbami, kiedy zostaje pozbawiony wszystkiego. Nawet grób musieli mu pożyczyć, bo to, że mamy Grób Boży zawdzięczamy Józefowi z Arymatei.
Dzisiejsze uroczystości zakończył koncert w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej.
Bazylika Bożego Grobu w Miechowie to miejsce szczególne ze względu na wierną kopię Grobu Bożego w Jerozolimie. – W czasach, kiedy nie można było pielgrzymować do Ziemi Świętej, przyjeżdżali tutaj ludzie z całej Europy. Obecnie też nie możemy podróżować do Grobu Bożego ze względu na pandemię, więc historia w pewnym sensie zatoczyła koło. Otwiera to możliwości dla Miechowa. Tutaj możemy pokłonić się i poczuć radość ze zmartwychwstania Chrystusa – dodaje ks. Franciszek Siarek.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl