Dnia 11 listopada 2020 r. w kościele św. Stanisława w Balicach odbyła się uroczystość odsłonięcia obrazu – Tryptyku Balickiego. Jest to wierna kopia obrazu pozostającego w kieleckiej katedrze, historycznie ściśle powiązana z Balicami i tutejszym regionem.
Na przestrzeni wieków, aż do lat dwudziestych XX w. w Balicach k/Buska-Zdroju pozostawały dobra dworskie należące w różnym czasie do różnych właścicieli. W XIX w. właścicielami byli Lubienieccy, bardzo blisko spokrewnieni z rodziną króla Jana III Sobieskiego. Rodzina Lubienieckich charakteryzowała się bardzo dużym patriotyzmem przejawiającym się udziałem w różnego rodzaju działaniach na rzecz wolności narodu polskiego – udział w wojnach, powstaniach. Członkowie tego rodu pełnili także poważne funkcje na dworze królewskim. Z tej rodziny, zamieszkałej w Balicach, wywodzi się bezpośrednio (poprzez matkę Marię h. Lubieniecką) mjr Hubal. Lubienieccy od Sobieskich otrzymali w darze obraz w postaci tryptyku malowany na desce lipowej. Wykonany on został w końcu XV w. w krakowskiej szkole malarstwa przez nieznanego obecnie autora. Obraz ten o wymiarach ok. 370 cm. Długości i ok. 220 cm wysokości z podstawą przedstawia w środkowej części koronację Matki Boskiej, a na skrzydłach patronów Polski. Z lewej strony św. Wojciecha i św. Stanisław – z prawej. Według starych zapisów obraz ten, pozostając jeszcze u Sobieskich, służył królowi Janowi III Sobieskiemu do mszy polowych w czasie słynnej wyprawy wiedeńskiej. W balickim dworze umieszczono go w małej kaplicy. Odprawiane były przed nim msze św. W tym przez biskupów kieleckich. W pierwszej połowie XIX w., gdy Lubienieccy wybudowali w Balicach okazały pałac dworski urządzili dla tego obrazu specjalną kaplicę. W późniejszym czasie obraz ten w posagu otrzymała jedna z córek Lubienieckich – Helena, która wyszła za mąż za Karola Tańskiego, dziedzica dworu w Łagiewnikach k/Chmielnika. W łagiewnickim dworze także urządzono dla niego specjalną kaplicę i odprawiano przy nim Msze św. W roku 1945 obraz ten wstawiony został do kościoła parafialnego w Chmielniku. Pozostawał tam do 1953 r. Wówczas to Tańscy podarowali go kieleckiej katedrze, gdzie pozostaje do chwili obecnej.
W 1923 r. w Balicach powstała parafia utworzona na bazie kilku miejscowości (Bugaj, Borzykowa, Kostera, Kotlice, Suskrajowice, Wygoda Borzykowska, Zawada) należących do Parafii Gnojno oraz samych Balic przynależnych do tamtej chwili do Parafii Janina. W latach pięćdziesiątych XX w. dołączono jeszcze Palonki z Parafii Janina. Z chwilą powstania nowej parafii kościół umiejscowiono w wybudowanym przez Lubienieckich pałacu. W ten sposób po wielu pracach adaptacyjnych powstał obecny kościół.
W końcu pierwszego dziesięciolecia XXI w. zrodził się pomysł wykonania wiernej kopii katedralnego tryptyku celem umieszczenia go w balickim kościele, czyli byłym pałacu dworskim Lubienieckich, w którym dawniej on przebywał. Na przestrzeni kilku kolejnych lat grupa mieszkanek Balic wykonała piękną kopię tryptyku zachowując zgodne z oryginałem parametry tak w odniesieniu do wielkości jak też i barw. W skład tej grupy weszły: Anna Wach ze swoją córką Aleksandrą oraz mamą Stanisławą Terlecką oraz Agnieszka Wcisło Boba i Dorota Szarek. Obmiar i dokumentację fotograficzną, prace stolarskie i inne przy obrazie wykonali natomiast : Bieniek Sławomir, Chmielewski Marek, Domańska Zofia, Patrzałek Artur, Sekuła Artur, Aleksander i Franciszek Terleccy oraz Wcisło Karol. Inspiratorem oraz koordynatorem całego przedsięwzięcia był Stanisław Wcisło.
W ten sposób po ponad stu pięćdziesięciu latach tryptyk ten w postaci kopii, staraniem wyżej wymienionych oraz dzięki dużej przychylności proboszcza balickiej parafii ks. Stanisława Idziaka, wrócił na dawne swoje miejsce.
Nie bez przyczyny powrót nastąpił w dniu Święta Niepodległości. Obraz ten, umieszczony w kaplicy bocznej balickiego kościoła, w tutejszym środowisku odbierany jest jako symbol niepodległości naszej Ojczyzny, wielkiego patriotyzmu oraz jakże czytelnego powiązania historii tut. regionu z tą powszechną historią Polski.
Z uwagi na pandemiczne uwarunkowania odsłonięcie tryptyku miało miejsce w obecności znacznie okrojonej ilości osób w porównaniu do olbrzymiego zainteresowania. Być może udział wszystkich chętnych do uczestnictwa w tak pięknych kościelno - patriotycznych uroczystościach będzie możliwy podczas poświęcenia tryptyku planowanego wstępnie z dużą ostrożnością na 2021 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl