Tydzień Misyjny w kieleckim seminarium

W niedzielę 20 października 2024 r. rozpoczęliśmy Tydzień Misyjny pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. Nasz wzrok kierujemy ku krajom, gdzie nie dotarła jeszcze Dobra Nowina.

Jednak pojęcie „misje” skrywa o wiele więcej niż tylko ewangelizacja ludów nie znających Boga. Misjonarzem jest każdy człowiek wierzący, który poprzez Chrzest Święty wkroczył na drogę Kościoła Świętego. Na tej drodze Bóg posyła każdego z nas, tak jak Apostołów, abyśmy szli aż na krańce świata i głosili orędzie zbawienia.

Tymi krańcami świata może być nawet najbliższa rodzina, bo i tam może być ktoś kto nie wierzy Boga, a gdzie nie ma wiary w Pana tam kończy się świat, tam panuje ciemność i potrzeba zanieść Światło, którym jest Chrystus.

W ramach „Ogniska Misyjnego”, które znajduje się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, 18 alumnów należących do koła przygotowało wiele inicjatyw, które mają na celu wsparcie modlitewne całego Dzieła Misyjnego Kościoła oraz pogłębienie wiedzy o tematyce misyjnej.

Każdego dnia podczas celebrowania Eucharystii klerycy modlą się za misjonarzy i misjonarki oraz w intencji wskazanej na konkretny dzień. W poniedziałek odbyło się spotkanie z opiekunem „Ogniska Misyjnego” ks. Łukaszem Zygmuntem, wikariuszem biskupim ds. duszpasterstwa i dyrektorem Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej. Podczas spotkania zostały omówione plany działalności koła na przyszły rok oraz została przybliżona postać św. Franciszka Ksawerego poprzez obejrzenie filmu „Aż po krańce ziemi”, po którym nastąpiła żywa dyskusja.

W kolejnych dniach „Ognisko Misyjne” przewiduje modlitwę różańcową w różnych językach: portugalskim, łacinie, sango, angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, chorwackim, niemieckim i w języku rdzennym Angoli.

W środę odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas niej alumni modlili się w intencji misji przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza, której relikwie i ikona zostały ofiarowane na ten czas przez Siostry Karmelitanki z Kielc. Św. Teresa jest patronką misji – chociaż nigdy nie wyjechała ewangelizować kraje, w których ludzie nie znają jeszcze Boga. Może właśnie dlatego jest nam tak bliska, bo uczy nas, że każdy wierzący człowiek może być misjonarzem. Jak sama mówiła: „nie mogąc być misjonarką czynną, pragnę nią być mocą miłości i pokuty”, a taka ofiarność na rzecz misji możliwa jest dla każdej osoby.

Poprzez coraz większe upodabnianie się do Pana Jezusa bądźmy misjonarzami i misjonarkami wszędzie tam, gdzie obecnie się znajdujemy: w rodzinach, we wspólnotach, w miejscach pracy i nauki, w każdej sytuacji życia, aby wiara rodziła się w sercach innych ludzi i Pan Bóg  przez to był uwielbiony.

al. Wiktor Kostecki

>> Z okazji Tygodnia Misyjnego powstał krótki filmik