Tytuł Konfratra dla bp. Kazimierza Ryczana w odpust św. Franciszka

Tytuł Konfratra Ojców Kapucynów otrzymał 4 października 2013 r. bp Kazimierz Ryczan podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Franciszka z Asyżu, prowadzonej przez ojców kapucynów. Bp Ryczan poświęcił także plac pod budowę klasztoru, który ojcowie stawiają przy nowym kościele.

Bp Ryczan przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii odpustowej i wygłosił homilię. Przypomniał w niej sprowadzenie kapucynów do Kielc i 16-letnią historię ich posługi w realizacji ideałów św. Franciszka.

„Dziękujemy Ci, Panie Boże za dar św. Franciszka, który ze słabego stał się mocny, z bogatego stał się ubogi, z trubadura stał się miłośnikiem ziemi, która jest ołtarzem Boga” – mówił biskup kielecki.

Po Mszy św. br. Jacek Waligóra – minister prowincjalny nadał bp. Kazimierzowi Ryczanowi tytuł Konfratra – czyli Współbrata, przypominając tym samym o biskupiej decyzji sprowadzenia kapucynów do Kielc i przekazaniu im działki na budowę kościoła.

Bp Ryczan poświęcił plac pod budowę klasztoru, gdzie w dniu odpustu wylano pierwsze fundamenty.

Trwające w piątek 4 października uroczystości odpustowe poprzedziło czwartkowe wieczorne nabożeństwo pn. transitus, upamiętniające przejście Franciszka z życia doczesnego do wiecznego.
Przy nowym kościele św. Franciszka z Asyżu powstaje klasztor dla braci kapucynów.

Budynek ma mieć 3 kondygnacje (z poddaszem) o kształcie czworoboku, z wirydarzem w środku. Jeden z jego boków będzie przylegał do kościoła i zostanie połączony z nim wejściem.

Kapucyni przybyli do Kielc w 1997 r. na zaproszenie biskupa kieleckiego. Po wielu staraniach, podjętych przez Kościół kielecki i dzięki poparciu władz miejskich, otrzymali posesję przy ul. Warszawskiej 33 - w ramach zwrotu mienia kościelnego dla diecezji kieleckiej. Odzyskany teren z budynkiem bp Ryczan przekazał Prowincji Krakowskiej Braci Mniejszych Kapucynów. Trzej ojcowie rozpoczęli pracę w bardzo trudnych, surowych warunkach, ale już 2 listopada 1997 została poświęcona zaadaptowana z drewnianego baraku kaplica pw. św. Franciszka z Asyżu, przy której skoncentrowało się życie parafialne. W 2003 ruszyła budowa kościoła, w którym może pomieścić się ok. tysiąca osób. W 2004 odprawiono już w jego murach pasterkę.

Nowy kościół jest trzynawowy, o spadzistych dachach, zwieńczony sygnaturką z małym dzwonem. Obok świątyni powstał także dom parafialny w kształcie litery L.

Parafia św. Franciszka z Asyżu liczy 10,5 tys. wiernych. W parafii funkcjonują liczne grupy, wspólnoty i stowarzyszenia, szczególnie szerzące dzieła miłosierdzia, skupiające młodzież, upowszechniające cześć św. Franciszka i o. Pio.

dziar
tekst za: www.ekai.pl