Msza św. w Bazylice Katedralnej oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki – to główne punkty obchodów 33. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.
NSZZ Solidarność w kolejne rocznice męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki modli się o rychłą kanonizację swego Patrona oraz w intencji Ojczyzny i świata pracy – mówi Andrzej Pawlik, rzecznik regionu NSZZ Solidarność.
We Mszy św. w Bazylice Katedralnej z udziałem wielu pocztów sztandarowych i delegacji zakładów pracy oraz zarządu regionu z przewodniczącym, Waldemarem Bartoszem, wzięła udział spora grupa kielczan. Modlono się o „Boże błogosławieństwo i wszelkie łaski potrzebne Solidarności”.
Eucharystii przewodniczył ks. kan. Adam Zdzisław Pawlik. Duchowny przypomniał, jak szybko zamordowanego kapłana otoczyła aura świętości, a papież Benedykt XVI wyniósł go na ołtarze w 2010 roku. – „Obserwuję każdego dnia z okna plebanii pomnik ks. Jerzego przy kieleckiej bazylice; wielu ludzi zatrzymuje się, aby się przeżegnać, na krótką modlitwę, czy prosić o jego wstawiennictwo" – mówił.
Po Mszy św. delegacje związkowe zapaliły znicze i złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku bł. ks. Popiełuszki, stojącym na placu NMP obok Bazyliki Katedralnej.
Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984), zamordowany przez SB kapelan NSZZ Solidarność. Był m.in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 X 1984 r. został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Beatyfikowany 6 VI 2010 r.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl