Uczeń "Śniadka" zwyciężył w Konkursie Papieskim

W sobotę, 12 czerwca 2021 r. w Klasztorze Ojców Dominikanów w Lublinie odbył się finał regionalny XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pod hasłem: „Święty Kościół grzesznych ludzi”. To największy konkurs w naszym kraju dla szkół średnich dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. W tym roku do zmagań konkursowych na wszystkich etapach w całej Polsce przystąpiło ponad 3000 uczniów.

Naszą diecezje i województwo reprezentowali: uczeń II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach – Kacper Bernat, tegoroczny absolwent.  Finalistką konkursu była również Daria Baran z VII LO im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Kacper wygrał finałowe zmagania w których brało udział 5 osób. Powtórzył tym samym wynik starszych koleżanek Wiktorii Długosz sprzed pięciu lat, Małgorzaty Hajduk sprzed 3 lat, oraz Weroniki Jedynak sprzed roku. Uczniowie II LO są finalistami konkursu nieprzerwanie od 6 lat. W nagrodę Kacper odbędzie pielgrzymkę do Rzymu wraz z pozostałymi Laureatami z 8 miast.

Formuła konkursu jest bardzo interesująca. Pierwsze dwa etapy odbywają się w Internecie on-line i polegają na rozwiązaniu testu w określonym czasie na podstawie wskazanej literatury przedmiotu.

W III etapie uczeń wybiera jeden z trzech tematów i przygotowuje esej w oparciu o wskazane lektury. Nasz Finalista podjął następujący temat:  „W liście apostolskim Tertio Millennio Adveniente, opublikowanym w związku ze zbliżającym się Wielkim Jubileuszem Roku 2000, Jan Paweł II podkreślił, że Kościół nie może „przekroczyć progu nowego tysiąclecia, nie przynaglając swoich synów do oczyszczenia się przez pokutę z błędów, niewierności, niekonsekwencji i zaniedbań”. Omów współczesne przykłady błędów i grzechów Kościoła, wskazując możliwości zadośćuczynienia w świetle słów Jana Pawła II.

Osoby zakwalifikowane do IV etapu bronią tekst przed jury konkursowym. Pracę konkursową Laureata będzie można przeczytać w powakacyjnym numerze pisma „Obecni”. Finały miały miejsce w 9 miastach.

Ks. Jacek Malewski
KATECHETA II LO IM. JANA ŚNIADECKIEGO W KIELCACH