Ugandyjczyk z plemienia Bakiga gości w Kazimierzy Wielkiej

Misjonarz o. Otto Katto – rdzenny Afrykańczyk z plemienia Bakiga z Ugandy rozpoczął w niedzielę cykl spotkań z wiernymi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Zakonnik ze Zgromadzenia Ojców Białych opowiada o misjach, rodzinach afrykańskich, prezentuje zdjęcia i misyjne projekty, odwiedza szkoły na terenie gminy, a nawet przedszkolaków. Wizyta Ugandyjczyka potrwa do czwartku, 13 marca.

W niedzielę podczas każdej Mszy św. o. Katto wygłosił kazania w języku polskim, w których przybliżył trudne warunki życia rodzin afrykańskich, mówił także o ich pobożności, podając przykład swoich rodziców i znajomych. Po południu spotkał się w Domu Parafialnym z wszystkimi, którym leży na sercu sprawa misji.

- Pomysł zaproszenia o. Otto do naszej parafii zrodził się podczas ubiegłorocznych rekolekcji adwentowych, które prowadził u nas o. Franciszek Szczurek, również ze Zgromadzenia Ojców Białych – mówi ks. proboszcz Janusz Mularz.

Przez następne cztery dni, od poniedziałku do czwartku (10-13 marca) o. Katto złoży wizyty w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, Szkole Podstawowej nr 1 i nr 3, Gimnazjum i Liceum w Kazimierzy Wielkiej, poprowadzi także różaniec w intencji misjonarzy, adoracje i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Będzie również gościł w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie i Szkole Podstawowej w Zięblicach. Odwiedzi Przedszkole w Kazimierzy Wielkiej i Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

O. Otto Katto – ze Zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki przez 9 lat pracował jako misjonarz w Mali. W Polsce przebywa od 5 lat. Zajmuje się animacją misyjną, prowadzi także duszpasterstwo na rzecz powołań do swojego zgromadzenia. O. Katto urodził się w dziewięcioosobowej rodzinie, jako najstarsze dziecko. Pochodzi z niewielkiej wioski Kasese w północnej Ugandzie, u stóp gór RuWenzori, 15 km od równika. To właśnie Ojcowie Biali przynieśli wiarę chrześcijańską do Ugandy. Przykład ich posługi oraz wiara rodziców zachęciły Ugandyjczyka do złożenia ślubów zakonnych.

Parafia w Kazimierzy Wielkiej położona w południowej części diecezji kieleckiej, liczy ok. 5 tysięcy osób.

Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej odnotowano w 1326 r. W 1663 r. Stanisław Warszycki - kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 znacznie powiększono. W ołtarzu głównym znajduje się scena Ukrzyżowania, autorstwa Franciszka Smuglewicza. 15 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bp. Tomasza Teofila Kulińskiego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Galeria zdjęć - cz. I

Zobacz: Galeria zdjęć - cz. II

Zobacz: Galeria zdjęć - cz. III

Zobacz: Galeria zdjęć - cz. IV

Zobacz: Galeria zdjęć - cz. V