Ulicami Kazimierzy Wielkiej przeszła Droga Światła

- „Papież Franciszek mówi nam, że mamy wyjść na ulice i robić raban – czyli mamy robić zamieszanie" - tak ks. Michał Haśnik podsumował pierwsze nabożeństwo Drogi Światła, która przeszła ulicami Kazimierzy Wielkiej.

Droga Światła jest niejako popaschalną odpowiedzią na Drogę Krzyżową, co podkreśla symbolika 14 stacji. W niedzielę, 18 maja 2014 r. - w dniu Diecezjalnego dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II, o godz. 20.00 blisko 100 osób zebrało się w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie po krótkim wyjaśnieniu, czym jest Droga Światła, rozpoczęło się to wyjątkowe w swoim rodzaju nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. Haśnik.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. kan. Janusz Mularz, kazimierski dziekan przekazał wszystkim zebranym w kościele „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia".

Rozważania biblijne do poszczególnych stacji odczytywał Andrzej Bienias - emerytowany dyrektor Biblioteki w Kazimierzy Wielkiej, a same rozważania stacji dwie parafianki: Monika Prokop i Urszula Cieślik. Wszystko pięknie zostało ubogacone śpiewem parafialnego Zespołu młodzieżowego pod kierunkiem ks. Mariusza Rozina.

- „Po odprawieniu I stacji, wyszliśmy z kościoła na Rynek i z powrotem wróciliśmy do kościoła ulicą Armii Krajowej i 1 Maja (przez rondo)" - mówi ks. Mularz.

Na zakończenie nabożeństwa ks. Haśnik podziękował wszystkim za liczny udział i wyjaśnił, skąd wzięła się idea wyjścia na ulicę. – „To nakazał nam sam Papież Franciszek, który powiedział niedawno, że mamy wyjść na ulice i robić raban – czyli robić zamieszanie. Nie możemy więc siedzieć bezczynnie i nic nie robić! Dlatego ciągle rodzą się nowe pomysły i robimy raban – czyli zamieszanie w parafii, bo tak nakazał nam Papież" – zauważył ks. Haśnik.

Po błogosławieństwie, przy śpiewie Barki, wszyscy zebrani oddali cześć relikwiom św. Jana Pawła II. Następnie, w duchowej łączności z Jasną Górą, odśpiewano Apel Jasnogórski.

Droga Światła to rozważanie w okresie wielkanocnym najważniejszych wydarzeń z życia zmartwychwstałego Jezusa i Apostołów, mające miejsce po Jego zwycięstwie nad śmiercią. Nabożeństwo to składa się z 14 stacji. Uczestnicy przechodzą od stacji do stacji, podobnie jak podczas Drogi Krzyżowej. W czasie Drogi Światła niesie się zapalone świece. W procesji do poszczególnych stacji mogą iść ministranci z Paschałem lub figurą Zmartwychwstałego.

Wobec kultury śmierci Droga Światła jest przejawem naszej pobożności, wyrażającej wiarę otwartą na życie. Życie wieczne! Per Crucem - ad Lucem!: Przez krzyż - do światła!

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć