W Poniedziałek Wielkanocny w Sukowie k. Kielc przeszła procesja Emaus. Jest ona uznawana za kontynuację bardzo rzadkiego, zanikającego w Polsce obyczaju wzorowanego na wydarzeniach z Nowego Testamentu, gdy uczniowie idący do Emaus napotkali Zmartwychwstałego Jezusa. Mszę św. dla uczestników procesji i parafian odprawił bp Marian Florczyk.
Wczoraj o wschodzie słońca bicie dzwonów oznajmiło wiernym drugi dzień świąt wielkanocnych. Procesja ponad stu mężczyzn, pobłogosławiona przez ks. prob. Marka Szymkiewicza, wyruszyła spod kościoła o godz. 6 rano. Mężczyźni nieśli krzyż i figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, które przed wyruszeniem procesji, zgodnie ze zwyczajem - ucałowali.
Co roku mężczyźni w bardzo różnym wieku idą w tej procesji sami, bez udziału kobiet i księdza. Podczas trasy liczącej ok. 10 km uczestnicy zatrzymywali się przy każdej kapliczce. O godz. 9.30 wrócili do kościoła, gdzie odprawiona została Msza św. Przewodniczył jej pochodzący z sukowskiej parafii bp Marian Florczyk. W słowie wygłoszonym do uczestników Emaus podkreślił unikatową żywotność tego obyczaju w Sukowie, co jest wyrazem wiary.
„To jest zarazem piękne świadectwo naszych parafian i determinacja do podtrzymywania obyczaju, pomimo bardzo złej w tym roku pogody” – mówi KAI ks. prob. Marek Szymczykiewicz.
Zwyczaj pielgrzymki Emaus jest w Polsce niezwykle rzadki. Był praktykowany w okresie kontrreformacji. Wówczas istniała tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza granicami miasta. Do czasów współczesnych przetrwał jedynie odpust na krakowskim Zwierzyńcu.
W Sukowie ten obyczaj jest podtrzymywany od ponad 60 lat.
Historia parafii w Sukowie sięga początków II Rzeczypospolitej. W 1918 r. została powołana do życia parafia pw. św. Augustyna biskupa. Początkowo życie religijne koncentrowało się w małej kaplicy. W 1930 r. rozpoczęto budowę kościoła według projektu profesora Politechniki Lwowskiej Sas-Zubrzyckiego. Konsekracji dokonał 28 lipca 1964 r. biskup kielecki Jan Jaroszewicz. Kościół był odnowiony i konserwowany w latach 1993-1994. Główną patronką kościoła jest Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, drugim patronem zaś św. Augustyn biskup.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl