Uroczystość I Komunii świętej w duszpasterstwie polskim w Norwegii

Na adres naszej strony otrzymaliśmy wiadomość od ks. Krzysztofa Przanowskiego - naszego Rodaka, który posługuje w duszpasterstwie polonijnym w Stabekk (w Norwegii). Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Pozdrawiam serdecznie całą Diecezję Kielecką i przesyłam serdeczne pozdrowienia od całej naszej polonijnej wspólnoty duszpasterskiej w Norwegii oraz kilka zdań o pięknej uroczystości I Komunii świętej w życiu duszpasterstwa polonijnego.

W sobotę, 4 maja 2024 r. 22 dzieci przystąpiło do I Komunii świętej w duszpasterstwie polonijnym w Mariakirken Stabekk (Norwegia). Dzieci w naszym duszpasterstwie przygotowują się przez dwa lata do I Komunii świętej uczestnicząc w sobotnich katechezach w języku polskim. Kilkoro dzieci, po przygotowaniu, wyjechało do Polski, aby w swoich parafiach przystąpić do tego sakramentu.

To był wyjątkowo piękny dzień z racji podniosłej uroczystości dla dzieci, rodziców, bliskich oraz wszystkich przybyłych gości. Pan Bóg obdarzył nas także piękną i słoneczną pogodą, która dodała tylko radości i piękna temu wydarzeniu. Podniosła atmosfera I Komunii świętej dała nie tylko dzieciom przystępującym do I Komunii świętej, ale i całej naszej wspólnocie piękny czas modlitwy i wyjątkowej uroczystej celebracji eucharystii.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjne przed świątynią, gdzie dzieci poprosiły rodziców o błogosławieństwo i po pięknym geście błogosławieństwa rodziców i chrzestnych w procesji weszły do świątyni śpiewając radośnie pieśń religijną. W czasie Mszy św. dzieci śpiewały psalm, czytały modlitwę wiernych, komentarze do procesji z darami a po Komunii świętej dziękowały Panu Jezusowi za dar świętego Chleba, którzy po raz pierwszy przyjęły do swoich młodych serc.

Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, gdyż w grudniu 2023 r. odwiedził naszą polonijną wspólnotę Ksiądz Biskup Jan Piotrowski i w czasie Mszy św. sprawowanej w niedzielę, 17 grudnia poświęcił różańce i książeczki dla dzieci I-komunijnych.

Po skończonej Mszy św. dzieci otrzymały także poświęcony obrazek – pamiątkę I Komunii świętej oraz przygotowany na tę uroczystość mały chlebek. Mszę św. koncelebrował razem z nami jeden z księży norweskich – padre Eystein Freuchen, który przeszedł przed laty z protestantyzmu na katolicyzm i obecnie jest katolickim księdzem emerytem pomagającym w naszej parafii.

Jako duszpasterz Polaków posługujący w tej parafii od listopada 2022 r. pragnę podziękować naszej polonijnej wspólnocie za piękno wiary i modlitwy niesionej teraz na drodze życia emigracyjnego w Norwegii. Msze św. niedzielne i świąteczne sprawowane w języku polskim gromadzą wielką liczbę dzieci, młodzieży i dorosłych i są pięknym świadectwem dla innych narodowości w naszej wspólnocie parafialnej. Uroczystość I Komunii świętej to kolejne piękne świadectwo wiary i miłości do Jezusa Chrystusa, które daje nasza polonijna wspólnota duszpasterska żyjąca obecnie na emigracji.

Z serca wszystkich pozdrawiam i zapewniam o naszej modlitwie i pamięci przed Bogiem!

Ks. Krzysztof Przanowski
DUSZPASTERZ POLAKÓW W MARIAKIRKEN STABEKK
NORWEGIA

Warto w tym miejscu wspomnieć,
że w Wielki Czwratek, 28 marca 2024 r.,
w dowód uznania za piękną pracę na rzecz Polonii i Polaków,
Biskup Kielecki Jan Piotrowski
mianował ks. Krzysztofa Przanowskiego
Honorowym Kanonikiem Kapituły Katedralnej w Kielcach.