Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej i dwie rocznice w naszej diecezji

W poniedziałek, 26 sierpnia, w Kościele obchodzimy niezwykle ważną dla polskich wiernych Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, Patronki narodowego sanktuarium na Jasnej Górze i Powierniczki wielu Polaków, pielgrzymujących do Jej Cudownego Wizerunku.

Dla diecezji kieleckiej dzień ten jest także wspomnieniem dwóch czcicieli Błogosławionej Dziewicy, którzy zasłużyli się dla rozwoju duchowego, społecznego, kulturalnego i ekonomicznego diecezji kieleckiej.

Pierwszym z nich jest ks. Maciej Obłomkowicz, którego 370. rocznicę śmierci obchodzimy właśnie 26 sierpnia. Wierni nawiedzający kielecką katedrę mogą znać jego wizerunek, uwieczniony na płycie nagrobnej w nawie południowej, nieopodal Kaplicy Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Pełnił funkcję kanonika kapituły kieleckiej, dbał o wystrój i wyposażenie świątyni, ale także o życie duchowe parafii. Był współzałożycielem Bractwa Różańcowego i dbał o kult Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Będąc zarządcą dóbr kościelnych dał się poznać jako sprawny organizator. Hojnie wspomagał potrzebujących, fundował stypendia naukowe, przeznaczał środki na tworzenie katedr nauk teologicznych na Uniwersytecie Krakowskim.

W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej obchodzimy także rocznicę śmierci innego zasłużonego dla diecezji kieleckiej i samych Kielc kapłana, Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka. Konsekrowany 4 września 1938 r. biskup, którego zawołaniem było „Omnia Pro Christo Rege” („Wszystko dla Chrystusa Króla”), okazał się być twórcą ambitnego programu organizacji życia diecezjalnego, a w chwilach próby, jaka nadeszła wraz z II wojną światową wiernym Bogu i diecezjanom ojcem duchowym. 20 stycznia 1951 r. został aresztowany przez władze komunistyczne i po tzw. „procesie pokazowym” w 1953 r. skazany na 12 lat więzienia, pod fałszywymi zarzutami, m.in. współpracy z niemieckimi nazistami. Po opuszczeniu więzienia w 1956 r.  i wygłoszeniu w kieleckiej katedrze tzw. “kazania chińskiego”, podczas którego ujął się za chrześcijanami prześladowanymi w Chinach, komuniści zorganizowali nową serię działań wymierzonych w biskupa i diecezję.

Ksiądz Biskup Czesław Kaczmarek zmarł 26 sierpnia 1963 roku w wieku 68 lat. Pochowany jest w kryptach Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Kinga Reczka
Muzeum Diecezjalne w Kielcach

* * *

W intencji ks. Macieja Obłomkowicza oraz Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka zostanie odprawiona Msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach w dniu 26 sierpnia o godz. 18.00.

Ksiądz Biskup Czesław Kaczmarek
ks. Maciej Obłomkowicz