Ok. 700 osób, w tym członkowie różnych wspólnot – do których Biskup Kielecki szczególnie skierował zaproszenie – uczestniczyło w V Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Była Eucharystia, konferencje i katechezy, wypuszczenie gołębi – symbolu Ducha Świętego i atrakcje kulturalne, związane m.in. ze stuleciem odzyskania niepodległości. Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Świadkowie wiary napełnieni Duchem Świętym”.
„W roku duszpasterskim 2018 chcemy na nowo odkryć osobę Ducha Świętego, który kontynuuje dzieło Jezusa Chrystusa i obdarza Jego uczniów swoimi darami w sakramentach świętych. One uzdalniają nas do bycia świadkami Jezusa, na wzór pierwszych głosicieli Ewangelii” – napisał w komunikacie poprzedzającym pielgrzymkę, bp Jan Piotrowski.
Biskup Kielecki przewodniczył Eucharystii w bazylice Grobu Bożego, w asyście bardzo licznie zebranych kapłanów, którzy towarzyszyli wspólnotom i grupom parafialnym.
W homilii biskup mówił o fundamentalnym dla wiary znaczeniu Zmartwychwstania Chrystusa, nawiązując do pustego Grobu – najbardziej wymownego miejsca w bazylice miechowskiej. Zachęcał, aby całym swoim życiem świadczyć o Zmartwychwstaniu. Słowa szczególnej zachęty skierował do członków spólnot. Cytował także ostatnią adhortację papieża Franciszka Gaudete et exsultate (O powołaniu do świętości w świecie współczesnym).
Wspomniał m.in. życie i postawy świętych Piotra i Pawła, świadków Jezusa, którzy szczególnie stali się świadkami Jego nauki i faktu pokonania śmierci. Biskup zawierzył także diecezję kielecką Matce Bożej.
Spotkanie pielgrzymkowe trwało cały dzień, od godziny 8.00 rano, gdy w sanktuarium pojawiały się pierwsze grupy wiernych.
Wierni uczestniczyli w katechezach nt. ”Odkrywanie osoby i darów Ducha Świętego”, które odbywały się w różnych miejscach sanktuarium, np. w krużgankach, w kaplicy Całunu Turyńskiego, przed obrazem św. Barbary.
Uczestnicy wydarzenia wzięli także udział w Godzinkach o Grobie Chrystusowym w kaplica Grobu Bożego, w procesji uwielbienia wokół bazyliki, zakończonej wypuszczeniem gołębi – symbolu Ducha Świętego.
Konferencję pt. „Odpowiedzialność i rola grup parafialnych w trosce o wspólnotę Kościoła” – wygłosił ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Wydziału ds. Misji i Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Kielcach. – Każda grupa w parafii, każda wspólnota ma swoją specyfikę i przez to jest bardzo cenna i potrzebna, każda powinna także odkrywać swoje charyzmaty – i oddziaływać na inne wspólnoty oraz na cała parafię – mówił ks. Zygmunt. Wskazywał m.in. specyfikę grup biblijnych, charytatywnych, liturgicznych i innych. – One wszystkie mają zadanie pogłębiać wspólnotę Kościoła – podkreślał.
Podczas pielgrzymki miało miejsce także nawiedzenie kaplicy Grobu Bożego i ucałowanie relikwii Stróża Grobu Bożego i popularyzatora modlitwy różańcowej – bł. Bartolo Longo. Dla uczestników pielgrzymki została również udostępniona wystawa w Muzeum Ziemi Miechowskiej, przypominająca wkład Miechowa w odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
Zgromadzenie wiernych przy Pustym Grobie służy także m.in. upowszechnianiu wiedzy o wyjątkowości miechowskiego sanktuarium, które łączy się z historią zakonu bożogrobców i zbudowaniem przez nich Grobu Bożego, uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.
Bożogrobców do Miechowa sprowadził w XII w. komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy. Świątynia pw. Grobu Bożego była konsekrowana przez bp. Gedkę 15 lipca 1185 r. Pierwszy grób wzniesiony przez Bożogrobców nie istnieje, kopia pochodzi z czasów wielkiego remontu, zakończonego ok. 1530 r. W renesansowej kaplicy umieszczono kopię Grobu Chrystusa wzorowaną na jerozolimskim. Dolna kamienna część grobu trwa niezmiennie od XVI w., górna część została dobudowana w VIII wieku. Repliki Grobu Bożego zbudowano także w Skarszewach i w Żaganiu.
dziar
tekst za: ekai.pl
>> Komunikat Biskupa Kieleckiego
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Mokrsko Dolne.
† Józef Wieczorek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl