„Niech to zatrzymanie się nas przy Jezusie trwa cały rok, a dzisiejszą modlitwą obejmujemy nasze rodziny i całe miasto” – powiedział 6 stycznia 2015 r. bp Marian Florczyk na zakończenie Orszaku Trzech (a właściwie czterech) Króli, którzy przybyli do stajenki, ustawionej na pl. Najświętszej Maryi Panny w Kielcach.
Bp Florczyk - tłumacząc ideę „czwartego Maga” - nawiązał do dawnych podań, według których czwarty z Mędrców miał być tak dobry, że dary niesione dla Dzieciątka rozdawał po drodze napotkanym potrzebującym. Dotarcie do Jezusa zajęło mu w związku z tym tak dużo czasu, że spotkał Go dopiero w Jerozolimie, niosącego krzyż.
„Wielu z nas jest dzisiaj dotkniętych krzyżem i w modlitwie chciejmy objąć życie każdego człowieka (…). Dziękuję każdemu z osobna, który przyszedł tutaj pokłonić się z Mędrcami Dzieciątku, każdemu dziękuję za kolędowanie, budowanie wspólnoty, modlitwę” – mówił bp Florczyk, „animator i mecenas”, jak zauważano, tego przedsięwzięcia.
Dzisiaj przez Kielce najpierw przeszły orszaki Trzech Króli. W ich postacie wcielili się przedstawiciele różnych środowisk: Marek Mikos - dyrektor TVP Kielce, Janusz Knap - dyrektor Wzgórza Zamkowego oraz Artur Jaroń - dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Królowie wyruszyli w osobnych pochodach, prowadzonych przez kostiumowe grupy kolędnicze, spod Wojewódzkiego Domu Kultury, z Rynku oraz z Placu Wolności i spotkali się przy szopce ustawionej na Placu Najświętszej Maryi Panny. Wspólne kolędowanie prowadził zespół „Arianie”. Na zakończenie od strony Wzgórza Zamkowego przybył spóźniony „Czwarty król”. W postać tę wcielił się Tomasz Rejmer, komendant Kieleckiej Chorągwi ZHP, którego poprzedzali harcerze. „Czwarty król” przyniósł zebranym błogosławieństwo Boże i życzenia kolędowe w darze.
W wydarzeniu tłumnie uczestniczyli kielczanie, w tym dużo rodzin z małymi dziećmi oraz osoby starsze. Wszyscy otrzymali śpiewniki, a Królowie rozdawali zebranym cukierki.
Także 6 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprezentowały się zespoły kolędnicze, czyli tzw. „herody” z całego województwa świętokrzyskiego.
Orszaki Trzech Króli przeszły również w innych miejscowościach diecezji kieleckiej, m.in. w Kazimierzy Wielkiej, Skalbmierzu, Kostomłotach, Chmielniku, Szańcu, Radziemicach i – po raz pierwszy – w Proszowicach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl