Eucharystia jest znakiem jedności i miłości oraz ucztą paschalną, w której dusza otrzymuje zadatek przyszłej chwały. Tej chwały, której do końca nie pojmujemy i nie rozumiemy, będąc wciąż na drodze pielgrzymiej – mówił bp Jan Piotrowski w homilii, przewodnicząc uroczystości Nocy Świętych w parafii w Kielcach – Dąbrowie.
Licznie uczestniczący w wydarzeniu kielczanie modlili się przy relikwiach ponad 20. świętych i błogosławionych. Inicjatywa odbywa się od pięciu lat we współpracy z parafią Ducha Świętego, gdzie ma miejsce zakończenie wigilii Wszystkich Świętych.
– To w Eucharystii dusza ludzka otrzymuje zadatek przyszłej chwały. Tej chwały, której do końca nie pojmujemy i nie rozumiemy, będąc wciąż na drodze pielgrzymiej. Ta przyszła chwała jest tym, czego ludzkie oko nie widziało, uszy o tym nie słyszały i rozum ludzki nie jest w stanie tego pojąć – mówił biskup kielecki. – Chcemy przeżyć to wydarzenie ze zrozumieniem i aby tak je przeżyć, potrzeba nam spojrzenia wiary, że człowiek odkupiony i kochany przez Boga w Jezusie Chrystusie ma bardzo ambitny i konkretny cel swojego życia, mianowicie życie wieczne – podkreślał.
Przestrzegał przed pragmatyzmem życiowym i szukaniem natychmiastowych doczesnych korzyści, co zaburza życie duchowe. – Wszystko ma być praktyczne i przynosić wymierną korzyść. Dla wielu ludzi przestrzeń wydaje się ważniejsza, niż czas, a tak wcale nie jest. Święci, mając łaskę subtelnej wrażliwości, z danego im czasu życia uczynili czas szkołą doskonalenia swojej duszy – zaznaczył hierarcha.
Mówił o obcowaniu z Bogiem i świętymi, jako celu człowieka. – Człowiek jest stworzony dla prawdziwej wiecznej szczęśliwości, którą może dać tylko miłość Boga (…), a ostateczną metą jest Chrystus Pan, zwycięzca śmierci, który staje się dla nas obecny w Eucharystii – mówił biskup. Podkreślał znaczenie „uczty eucharystycznej”, z którą wiążą się „piękne historie plejady świętych i błogosławionych, zbudowane na wiernej miłości do Jezusa Chrystusa”. Zwycięża ona, występujące w dzisiejszych czasach „knowania nieprzyjaciół Jezusa i Kościoła”.
– Za przykładem naszych świętych wybierzmy lepszą i bardziej wymagającą drogę życia, którą w Jezusie Chrystusie wskazuje nam Boża miłość i nasi święci – zaapelował bp Piotrowski.
Osoby uczestniczące w wigilii Wszystkich Świętych zaznaczały klimat duchowy tego wydarzenia i poczucie bliskości ze świętymi. – Przychodzę od kilku lat. To piękna uroczystość. Mam poczucie obcowania nie tylko ze świętymi i poznawania ich życiorysów, ale i z moimi bliskimi. Mama umarła rok temu – mówi Wiesława Zachariasz.
Młodzież przedstawiła zgromadzonym sylwetki dwóch osób z różnych epok, które połączyła miłość do Eucharystii: św. Małgorzaty Marii Alacoque, mistyczki żyjącej w XVII wieku i sł. Bożego Carlo Acutisa, który zmarł w 2006 roku, nazywanego patronem Internetu.
W diecezji kieleckiej Noc Świętych zorganizowało ponad 30 parafii. Wydarzenie wypełniały modlitwy przy relikwiach świętych i błogosławionych, procesje na cmentarze, czuwania w kościołach i katechezy o świętości Hasłem tegorocznego spotkania stały się słowa „W mocy Bożego Ducha”.
Noc Świętych odbyła się m.in. w Piekoszowie, w Busku-Zdroju, w kieleckim kościele Garnizonowym i Chrystusa Króla, w Kielcach – Słowiku, Łopusznie, Strawczynie, Daleszycach, Sędziszowie, Skorzeszycach, Szczekocinach, Stopnicy, Skalbmierzu, Ćmińsku, Skalbmierzu, Proszowicach. Noc Świętych to alternatywa dla Halloween, a zrazem przypomnienie, że każdy jest powołany do świętości.
dziar
tekst za: ekai.pl
>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM
>> Relacja z Kazimierzy Wielkiej
>> Relacja z parafii Trójcy Świętej w Koniecpolu
Proszę o przysłanie linku do relacji z innych miejsc
michsem@wp.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl