Czym jest transplantacja narządów, jakie są jej podstawy prawne i etyczne, jak stać się dawcą, w jaki sposób przeszczepy są postrzegane przez Kościół – o tym była mowa podczas czwartkowej konferencji naukowej pt. „Transplantacja – jestem na tak. Podziel się swoją decyzją” zorganizowanej przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej, z udziałem teoretyków i praktyków transplantacji z Kielc i Warszawy.
Wykładów i prezentacji wysłuchali alumni WSD, studenci z duszpasterstwa akademickiego, siostry zakonne, grupa księży i osób świeckich.
O aktualnym stanie badań i realizacji idei transplantacyjnej oraz o prognozach na przyszłość mówił biotechnolog Łukasz Górski ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Omówił historię i statystki transplantacji w Polsce, od pierwszego przeszczepu nerki do końca 2014 roku. „Liczba pobieranych i przeszczepianych narządów wciąż wzrasta i dobrze rokuje dla polskich pacjentów” – przypomniał. Do końca 2014 r. w Polsce przeszczepiono 20 tys. nerek, ponad 2 tys. serc i ponad 3 tys. wątrób. Łącznie w tym okresie przeszczepiono ponad 26 tys. narządów, choć transplantologia wciąż nie zaspokaja potrzeb.
Pielęgniarka Edyta Karpeta (Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus) przedstawiła społeczne i prawne aspekty przeszczepiania narządów w Polsce, przytaczając dokumenty regulujące procedury, głównie Ustawę o pobraniu, przechowywaniu, przeszczepie komórek, tkanek i narządów z 2005 roku.
„W Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej. Osoba, które nie dokonała wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, ani nie sporządziła oświadczenia pisemnego czy nie złożyła deklaracji ustnej, jest potencjalnym dawcą” – podkreśliła Edyta Karpeta.
Podczas konferencji o diagnostyce śmierci mózgu mówił Igor Szydłowski, neurochirurg z Kielc, koordynator medycyny transplantacyjnej, zaś o jej kontrowersjach opowiadał Maciej Kosieradzki, przewodniczący Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.
„Śmierć mózgu jest równoznaczna ze śmiercią człowieka, następuje wówczas, gdy ustaje krążenie mózgowe” – przypomniał dr Szydłowski, charakteryzując m.in. etapy oceny pacjenta i główne przyczyny śmierci mózgu.
"Ważnym tematem i zagadnieniem coraz częściej omawianym są przeszczepy rodzinne i program wymiany par" – podkreśliła Aleksandra Tomaszek, koordynator dawców żywych narządów. Dodała, że ten dział transplantacji wymaga szczególnego rozwoju i troski, bo nadal efekty są zbyt małe.
Stanowisko Kościoła wobec transplantacji przedstawił ks. dr Paweł Tambor, rektor seminarium w Kielcach. W swoim wystąpieniu cytował m.in. Katechizm Kościoła Katolickiego oraz nauczanie św. Jana Pawła, który w encyklice Evangelium Vitae nazwał przeszczep „największym darem dla bliźniego”. "Kościół popiera przeszczep narządów, ale zaleca dużą ostrożność wokół kryterium śmierci mózgowej, która wzbudza kontrowersje" – powiedział ks. Tambor.
Pielęgniarka z Kielc, Wiesława Saladra jest od lat zaangażowana w promowanie idei transplantacji i bezpośrednio w przeprowadzanie przeszczepów. „Postrzegam to jako największy dar, który można złożyć drugiemu człowiekowi. Szczególnie pamiętam jeden przypadek, z Wielkiej Soboty. Prosto ze szpitala poszłam piechotą na rezurekcję i pomyślałam: Chrystus Zmartwychwstał i podarował komuś nowe życie na paschę” - powiedziała w rozmowie z KAI.
Wyjaśnia, że w ciągu ostatnich lat na Kielecczyźnie znacząco wzrosła liczba pobrań, w 2014 r. było ich 17, a jeszcze kilka lat temu świętokrzyskie było niechlubną plamą na mapie Polski.
Obecnie najmniej pobrań narządów jest w województwie podkarpackim.
Uczestnicy konferencji przekonywali, aby na temat przeszczepów rozmawiać z bliskimi, „poświęcić dwie minuty, aby powiedzieć jestem na tak lub jestem na nie”. Klarowność decyzji przyspiesza procedury i może uratować kolejne życie.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Relacja na stronie WSD
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Kościół powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy Świętej.
LITURGIA GODZIN z dnia.
Ci, którzy będą uczestniczyli w liturgii Wigilii Paschalnej, mogą opuścić Modlitwę na zakończenie dnia.
WIGILIA PASCHALNA
W WIELKĄ NOC:
Liturgia Światła,
Liturgia Słowa,
Liturgia Chrzcielna,
Liturgia Eucharystyczna
† Bolesław Rusak 1967
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl