Ponad 500 osób, w tym wiele młodych, uczestniczyło w dzisiejszej konferencji „Zagrożenia cywilizacyjne ideologią gender w świetle nauczania Jana Pawła II”, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Na temat gender mówili: prof. Piotr Jaroszyńki i dr Marek Czachorowski.
Prof. Jaroszyński krótko scharakteryzował miejsce rodziny w nauczaniu bł. Jana Pawła II i zagrożenia jakim musi stawić czoła - w tym przypadku ze strony ideologii gender. Zauważył, że „atak gender” jest szczególnie skierowany wobec dzieci, widoczny już w przedszkolach i stanowi próbę ograniczenia praw rodzicielskich w zakresie preferowanego przez rodziców modelu nauczania. „Genderyści traktują nas jak niewolników, bo w starożytności tylko niewolnicy nie mieli rodzin” – mówił prof. Jaroszyński. Zwolenników ideologii przyrównywał m.in. do janczarów, czyli ekskluzywnej i wiernej straży wojennej sułtanów, formowanej z jeńców katolickich, wychowanych od dziecka w gorliwym islamie. Apelował, aby starać się wspólnie zatrzymać gender, na co w Polsce, jego zdaniem, jest jeszcze czas, w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej.
Prof. Piotr Jaroszyński to polski filozof, publicysta, nauczyciel akademicki, związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W 1979 ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był uczniem i współpracownikiem o Mieczysława Krąpca OP. W 1983 r. uzyskał stopień naukowy doktora, w 1990 – habilitację, w 1994 został profesorem nadzwyczajnym. Pełni funkcję prezesa Fundacji "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej". Działa na rzecz rozwoju kultury polskiej w ojczyźnie i licznych środowiskach polonijnych w świecie, jest m.in. publicystą „Naszego Dziennika”, Telewizji Trwam, Radia Maryja.
Z kolei dr Marek Czachorowski zachęcał do poznawania genezy i zasad gender, aby być świadomym obrońcą tradycyjnej rodziny i zagrożeń ze strony ideologii. Apelował o dobre rozeznanie pojęć i celów gender, co posłuży katolikom do rzetelnej dyskusji i obrony ich stanowiska. Wykazywał, że gender stanowi zagrożenie dla odpowiedzialnego rodzicielstwa.
Dr Marek Czachorowski - nauczyciel akademicki, filozof, publicysta, związany głównie z KUL, UKSW i in. Absolwent studiów teologicznych i filozoficznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat uzyskał w 1997. Od 1988 był zatrudniony jako asystent w Katedrze Etyki KUL. W 1999 został adiunktem w Instytucie Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykłada w Podyplomowym Studium Rodziny KUL, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Instytucie Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja. Od 1986 jest członkiem Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa. Pełni funkcję wiceprezesa Oddziału Lubelskiego. Jest członkiem-korespondentem Papieskiej Akademii Życia oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu. W 1990 został laureatem Nagrody Jana Pawła II za działalność w obronie życia poczętego oraz kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa.
Po wysłuchaniu referatów, uczestnicy konferencji skorzystali z możliwości zadawania pytań. Organizatorem spotkania był Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przy wsparciu finansowym ze strony Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 75.
† Stanisław Orłowski 1969
† Jarosław Sulej 2017
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl