W Piotrkowicach odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej. Mszę św. odpustową odprawił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Tłum wiernych wypełnił plac przed ołtarzem polowym przy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Byli to mieszkańcy miejscowości, ale też ościennych parafii m.in. z Lisowa, czy Obic, jak również całej naszej diecezji. Nieśli ze sobą barwne wieńce dożynkowe, sztandary, feretrony i święte figury.
Msza św. rozpoczęła się o godzinie 10.30 procesją do ołtarza, w której niesiono kopię figury, którą w 1958 r. uroczyście koronowano. W homilii bpJan Piotrowski przypomniał o wydarzeniu sprzed 60 lat. – „Tak jak wtedy, 7 września 1958 r., pod przewodnictwem niezłomnego biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka z udziałem dziesięciu biskupów i ponad trzystu kapłanów zgromadziła się 100-tysięczna grupa wiernych na koronacji czczonej od wieków figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Tak dziś i my, chociaż znacznie mniej liczni, przychodzimy z taką samą wiarą i miłością. Podejmujemy ten trud tylko dlatego, ze wciąż słuchamy dobrej rady najlepszej z Matek, która z niezmienną troską i miłością mówi nam: Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie" – tłumaczył biskup, który nawiązał także do obecnych problemów z jakimi boryka się człowiek.
– „Zepsucie duchowe, jakim gwałtownie nasącza się nasz świat jest gorsze, niż upadek grzesznika. Są to słowa Ojca Świętego Franciszka. Jak wyjaśnia papież, zepsucie polega na ślepocie wygodnej i samowystarczalnej, przy której wszystko jest już dozwolone: oszustwa, oszczerstwa, egoizm i wiele współczesnych form skoncentrowania się na samym sobie. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości. W naszej trosce o piękno życia nie jesteśmy jednak sami. Bóg z nami jest gotowy do współpracy" – dodał bp Jan Piotrowski.
Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna wokół sanktuarium, podczas której odśpiewano podniosłe Te Deum. Zakończyło ją błogosławieństwo udzielone przez biskupa kieleckiego.
7 września 1958 r. odbyła się w Piotrkowicach koronacja figury Matki Bożej Loretańskiej. Przewodniczył jej bp Czesław Kaczmarek w obecności m.in. bp. Eugeniusza Baziaka. Zgromadziła ona około 100 tysięcy wiernych. – „Dla naszego sanktuarium, parafii, ale także diecezji i całej Polski było to niezwykłe wydarzenie. To pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej. Dokonał tego biskup, biskup męczennik czasów okupacji zarówno niemieckiej, jak i stalinowskiej. Niejednokrotnie torturowany i prześladowany. Było to swojego rodzaju wotum wdzięczności Matce Bożej za przeżycie tych ciężkich czasów" – mówił brat Piotr Filipek, karmelita bosy.
Historia związana z Madonną Piotrkowicką jest jednak o wiele dłuższa. Jej kult sięga początków parafii, czyli XIV w. – „W miejscu, w którym się znajdujemy wierni byli świadkami cudu i zauważyli postać Maryi. Był to XVII wiek. Ówczesny proboszcz chcąc tutaj dalej uprawiać swoją rolę nakazał parobkowi zaoranie pola. Ten wykopał z ziemi niewielką figurę Matki Bożej Niepokalanej. Od tamtego czasu kult wzrastał. Przybywało coraz więcej wiernych. Proboszcz pod przysięgą przyjął zeznania świadków. Przyjechała też specjalna komisja" – opowiadał o początkach sanktuarium brat Piotr Filipek.
Coraz większa popularność miejsca sprawiła, że sprowadzono tu bernardynów, którzy posługują i rozbudowują kościół. W 1652 r. doszło do konsekracji świątyni. 100 lat później dobudowano wierną kopię domu z Loreto i figura z Piotrkowic przyjęła miano loretańskiej.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl