W Uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada 2019 r. wspólnota Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego obchodziła 90 rocznicę powstania placówki w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach oraz 800-lecie pobytu Zakonu na ziemiach polskich.
Świętowanie rozpoczęto Mszą św. dziękczynną o godz.11.00, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Jan Zwierzchowski wraz z ks. Eugeniuszem Grzywaczem SP – spowiednikiem sióstr. Wśród licznie zebranych wiernych, obecnych było ponad 20 sióstr z Matką Generalną m. Marią Esterą Kapitan oraz siostrami z zarządu. Liturgię ubogacił Chór zakonny pod dyrekcją s. Adriany Miś. Na Eucharystii obecne były władze samorządowe Gminy i Miasta Proszowice z Panem Burmistrzem Grzegorzem Cichym. Siostry otrzymały wiele ciepłych słów wdzięczności i uznania za wieloletnią służbę Bogu i ludziom w tym zakątku diecezji kieleckiej. Po obiedzie Siostry udały się także na cmentarz, by pomodlić się nad grobami sióstr i kapłanów.
W godzinach popołudniowych w domu zakonnym przy ul. O. Rafała 4 zrobiło się bardzo gwarno i radośnie, bowiem przybyli tu na „Podwieczorek z siostrami” dawni wychowankowie, podopieczni, rodzice z dziećmi, przyjaciele i znajomi. Siostry przygotowały poczęstunek oraz wystawę zdjęciową z dziejów domu, a także krótki filmik multimedialny „Wczoraj i dziś” . W serdecznej, rodzinnej atmosferze oglądano stare fotografie, albumy, wspominano dawne dzieje, wpisywano się do Złotej Księgi, była też możliwość wspólnej i indywidualnej modlitwy w zakonnej kaplicy. Niech Bóg będzie uwielbiony za te wszystkie lata pracy i modlitwy, za dobro dokonywane w głębi serc.
Krótka historia
Fundacja domu sióstr sięga okresu międzywojennego, kiedy to w roku 1928 Komitet Obywatelski działający na terenie Proszowic podjął decyzję zaproszenia Sióstr Kanoniczek z pobliskiego Krakowa, aby zajęły się edukacją intelektualną i religijną dzieci i młodzieży. Za datę prawnego założenia domu zakonnego potwierdzonego zgodą ówczesnego Biskupa Ordynariusza przyjmuje się dzień 13 sierpnia 1929 roku. Głównym celem, dla którego sprowadzono siostry była troska o dzieci. Opiekę nad nimi miały sprawować siostry w tworzonej przez miasto ochronce, miały również prowadzić szkołę zawodową kroju, szycia i gotowania
Od początku pobytu w Proszowicach siostry spotkały się z ogromną życzliwością parafian i księży proboszczów, najpierw ks. Bronisława Odrowąża - Mieszkowskiego, a potem ks. Stanisława Bomby. W czasie II wojny światowej siostry w swoim klasztorze otworzyły punkt sanitarny oraz uruchomiły kuchnię dla potrzebujących finansowaną przez Opiekę Społeczną. W naszym budynku działała również bursa dla uczennic Gimnazjum państwowego. Siostry pomagały wysiedleńcom z Warszawy. Po II wojnie światowej siostry otworzyły dwuoddziałowe przedszkole „Caritas”. Od 1957 r. zaczęły uczyć religii najpierw w salkach katechetycznych, a potem w szkołach podstawowych i przedszkolach, natomiast rok później w 1958 r. rozpoczęły posługę w zakrystii. W historii domu były też trudne momenty: pożar, który został ugaszony, a także decyzją władz komunistycznych zajęcie części pomieszczeń budynku Sióstr z przeznaczeniem na Przedszkole Państwowe na kilkanaście lat, jak również chęć odebrania domu siostrom najpierw przez wojska rosyjskie w 1945 r., potem przez ówczesny rząd w latach 60-tych. Jednak pomimo trudności siostry odczuwały Bożą opiekę, zawierzały wszystkie trudne sprawy Matce Najświętszej i św. Józefowi, nadal opiekowały się dziećmi, aż do 1994 r. kiedy to z racji zmniejszającej się liczby dzieci w żłobku zadecydowały go zamknąć.
Oby ten Jubileuszowy Rok był błogosławiony, także w nowe powołania, byśmy mogły podejmować posługę Miłości Miłosiernej tam gdzie posyła nas Duch Święty.
s. Edyta Wesołowska
>> Filmik
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl