Misterium Męki Pańskiej wystawiono w kościele św. Kazimierza w Bilczy. Przedstawienie przygotowali wierni tej parafii, a przygotowania i próby trwały prawie trzy miesiące.
Magdalena Ramiączek, reżyser i autor scenariusza, a na co dzień nauczyciel wychowania wczesnoszkolnego w Szkole Podstawowej w Bilczy mówi, że pomysł wystawienia misterium narodził się już dawno temu.
- Podczas piątkowych adoracji krzyża, kiedy wspólnie z koleżanką, Anną Bruśnicką, spojrzałyśmy na krzyż, który zawsze widzimy w kościele inaczej, z innej perspektywy. Wówczas już wiedziałyśmy, co musimy zrobić - dodała Magdalena Ramiączek.
W rolę Jezusa wcielił się mąż pani Magdaleny, Jacek Ramiączek. - To dla mnie ogromne przeżycie. Nie do końca byłem przekonany, czy mógłbym tę postać odtworzyć. Nie każdy godzien jest, by coś takiego przeżyć i pokazać. Jak tylko żona zaproponowała mi kilka miesięcy temu, bym wcielił się w postać Jezusa, borykałem się z przemyśleniami, czy podołam. Miałem pewne wątpliwości. Dużo czytałem i analizowałem teksty i przypowieści, które Jezus wypowiadał i bardzo głęboko one do mnie dotarły - przyznał Jacek Ramiączek.
Ks. Marek Mrugała, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Kazimierza w Bilczy jest dumny z wiernych, którzy przygotowali i zagrali w misterium. - To jest bardzo chwalebne, że grupa moich parafian oraz wiernych z innych parafii podjęła się tak bardzo wymagającego zadania. Misterium przedstawia ostatnią drogę Pana Jezusa, a więc pokazuje te wszelkie trudne przeżycia. To wszystko musiały pokazać osoby, które nie są zawodowymi aktorami, a amatorami, więc dla nich to było naprawdę wielkie wyzwanie - dodał ks. Mrugała.
W Misterium Męki Pańskiej udział wzięły 53 osoby, w tym 20 dzieci, z których najmłodsze nie ma nawet roku.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl