W Wiślicy, kolebce chrześcijaństwa na ziemiach polskich, zakończyło się w sobotę 14 lutego trwające od 31 stycznia nawiedzenie diecezji kieleckiej przez symbole Światowych Dni Młodzieży, które teraz przejęła diecezja sosnowiecka. Uroczystościom kończącym dwutygodniowe wydarzenie przewodniczył w wiślickiej bazylice bp Marian Florczyk.
Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani wędrowały po diecezji kieleckiej odwiedzając w sumie ponad 30 różnych miejscowości, a w nich kościoły, kaplice, szkoły, placówki opieki społecznej, hospicja itd. – w sumie kilkadziesiąt miejsc i środowisk, gromadząc na modlitwie i adoracji tysiące osób.
W homilii bp Florczyk nawiązał do wyjątkowości miejsca, szczególnie w dniu św. Cyryla i Metodego i przypomniał, że tutaj w Wiślicy już w IX wieku stanął krzyż. Mówił także o genezie Światowych Dni Młodzieży, które były dziełem św. Jana Pawła II.
Biskup analizował również istotę Bożego Miłosierdzia zachęcając, aby być otwartym na Boże łaski. – „Miłosierdzia Bożego dozna tylko ten, kto przyzna się do swojego grzechu i upadku” – mówił bp Florczyk. Podkreślił także, że gdy człowiek rozpoznaje w sobie swój grzech, to „Bóg czyni w nim cuda”.
Po wspólnym wyznaniu wiary nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, natomiast po zakończeniu Mszy św. wierni, w tym młodzież trwali na ostatniej już adoracji przy znakach ŚDM. Następnie zostały one uroczyście przekazane delegacji diecezji sosnowieckiej.
Parafie diecezji kieleckiej i wspólnoty do nawiedzenia przygotowywały się przez nowennę, a w poszczególnych miejscach obecności symboli, rozważano 7 uczynków miłosierdzia co do duszy i 7 co do ciała.
„Poza dotknięciem miłosierdzia i spotkaniem z Bożą łaską ważne, jak sądzę, było społeczne uświadomienie, czym są Światowe Dni Młodzieży - że to nie jest tylko jakaś niszowa sprawa młodych, a młodym pozwoliło zrozumieć, że są kimś ważnym i ich modlitwa jest ważna” – mówi ks. Sławomir Sarek, duszpasterz młodzieży diecezji kieleckiej, odpowiedzialny na peregrynację.
Podkreśla zaangażowanie młodych ludzi w przygotowanie każdej z kolejnych stacji, co szczególnie było widać podczas Dnia Chorego w Hali Legionów w Kielcach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl