W Święto Chrztu Pańskiego, 13 stycznia 2013 r. w wiślickiej Bazylice odbyło się poświęcenie i uroczyste otwarcie ołtarza Miłosierdzia Bożego, instalacja relikwii św. s. Faustyny w nowym ołtarzu oraz pierwsza w historii parafii Godzina Miłosierdzia, poprowadzona przez siostry z Łagiewnik. Uroczystości przewodniczył ks. prałat Jan Iłczyk – prepozyt kapituły wiślickiej.
Mszę św. koncelebrowali m.in. księża pochodzący z parafii, a specjalnymi gośćmi było dziesięć sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik, które przygotowały wprowadzenie do kultu Bożego Miłosierdzia oraz przygotowały oprawę liturgiczną uroczystości. Ks. Iłczyk poświęcił nowy ołtarz - współczesny tryptyk oraz połączone z nim i odnowione gotyckie antepedium, a także nowy relikwiarz z relikwiami św. s. Faustyny, widocznymi przez szklane wieko. Relikwie już od pewnego czasu odbierają cześć w parafii.
Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik poprowadziły także o godz. 15.00 pierwszą w historii parafii Godzinę Miłosierdzia.
„Wierni złożyli bardzo dużo intencji, na pewno co najmniej 50. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca będziemy odprawiali w Wiślicy Godzinę Miłosierdzia” – mówi KAI ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz parafii. Zapewnia także, że ołtarz zbudowany za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, dobrze wpisuje się w wygląd odnawianej Bazyliki wiślickiej.
„Z południowej strony kościoła było miejsce, które trochę straszyło. Tutaj w latach 60., gdy prowadzono wykopy, odkryto gotyckie antepedium, które poddaliśmy renowacji, dodając mensę i współczesny tryptyk, na który składają się obraz Pana Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustyny oraz wolne miejsce na wota” – opowiada ksiądz proboszcz.
Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański - trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką. Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany w ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej).
Fundamenty pierwszego kościoła wiślickiego pw. św. Mikołaja znajdują się kilkadziesiąt metrów na wschód od obecnego kościoła. Po lewej stronie tego kościoła – tzw. „Misa Chrzcielna” z IX w. do chrztu zbiorowego, a po prawej - Kaplica Grobowa z XI w.
W Żywocie św. Metodego, zwanym też „Legendą Panońską” znajduje się informacja, że za sprawą św. Metodego, władca Wiślan ze swymi poddanymi miał przyjąć chrzest ok. 880 r. Kolista niecka w Wiślicy, uformowana z gipsu, jest najprawdopodobniej najstarszą chrzcielnicą na ziemiach polskich
W podziemiach Bazyliki znajdują się dobrze zachowane fundamenty obecnego kościoła Narodzenia NMP. z poł. XII w. ze słynną płytą „Orantów” z ok.1175 r.
dziar
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl