Woda może być starsza od Układu Słonecznego

Większość wody na Ziemi została dostarczona przez komety podczas „wielkiego bombardowania”, które miało miejsce między 4,2 a 3,8 miliarda lat temu. Dowodem na to jest między innymi powierzchnia Księżyca i Marsa. O historii tej życiodajnej cieczy mówił profesor Hubert Harańczyk, fizyk oraz pisarz science-fiction, podczas kolejnego spotkania Akademii Wiara – Kultura – Nauka.

Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliżając niezwykłą historię wody, podkreśla, że jej ilość na Ziemi jest stała. Czy zatem może się kiedyś skończyć?

– Mówienie o tym, że woda się kiedyś skończy, jest wytwarzaniem kompleksu winy u słuchacza. Przecież woda jest ta sama od początku dziejów. Tak naprawdę jej utrata jest zupełnie niewielka i wynosi zaledwie dwa promile. Jednak woda pitna stanowi jedynie niewielką część całości. Natomiast jeśli te hipotezy o zmianie aktywności Słońca okażą się prawdziwe, to w dalekiej przyszłości woda rzeczywiście może zniknąć. To znaczy, staniemy się częścią Słońca. Ono będzie rosło, stając się olbrzymem. Także nasze losy... Cóż, szczęśliwie trafiliśmy w dobry moment w dziejach – ocenia profesor Hubert Harańczyk.

Badacz w trakcie swojego wystąpienia podkreślał, że woda jest niezbędna do powstania aminokwasów i diaminokwasów, które są podstawowymi składnikami życia. To właśnie w środowisku wodnym na Błękitnej Planecie zrodziły się pierwsze organizmy żywe.

Tajemnice i właściwości wody były głównym tematem wykładu, który odbył się w ramach cyklu „Oblicza Prawdy” organizowanego przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach.

– Ideą Akademii Wiara – Kultura – Nauka jest łączenie tych trzech dziedzin. Uważamy, że są one źródłem poznania dla człowieka i tak naprawdę powinny ze sobą korespondować, tak jak to dawniej było. Niestety od pewnego czasu zaczęły się rozchodzić i wydaje nam się, że nie jest to zjawisko pozytywne. Dlatego na naszą małą skalę postanowiliśmy temu przeciwdziałać, proponując bardzo ambitne, ciekawe tematy, ale też dostosowane do każdego słuchacza – mówi Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Oblicza Prawdy” odbędzie się 20 lutego. Wówczas wykład dotyczący sumienia wygłosi dominikanin o. Wojciech Surówka.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć