Większość wody na Ziemi została dostarczona przez komety podczas „wielkiego bombardowania”, które miało miejsce między 4,2 a 3,8 miliarda lat temu. Dowodem na to jest między innymi powierzchnia Księżyca i Marsa. O historii tej życiodajnej cieczy mówił profesor Hubert Harańczyk, fizyk oraz pisarz science-fiction, podczas kolejnego spotkania Akademii Wiara – Kultura – Nauka.
Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliżając niezwykłą historię wody, podkreśla, że jej ilość na Ziemi jest stała. Czy zatem może się kiedyś skończyć?
– Mówienie o tym, że woda się kiedyś skończy, jest wytwarzaniem kompleksu winy u słuchacza. Przecież woda jest ta sama od początku dziejów. Tak naprawdę jej utrata jest zupełnie niewielka i wynosi zaledwie dwa promile. Jednak woda pitna stanowi jedynie niewielką część całości. Natomiast jeśli te hipotezy o zmianie aktywności Słońca okażą się prawdziwe, to w dalekiej przyszłości woda rzeczywiście może zniknąć. To znaczy, staniemy się częścią Słońca. Ono będzie rosło, stając się olbrzymem. Także nasze losy... Cóż, szczęśliwie trafiliśmy w dobry moment w dziejach – ocenia profesor Hubert Harańczyk.
Badacz w trakcie swojego wystąpienia podkreślał, że woda jest niezbędna do powstania aminokwasów i diaminokwasów, które są podstawowymi składnikami życia. To właśnie w środowisku wodnym na Błękitnej Planecie zrodziły się pierwsze organizmy żywe.
Tajemnice i właściwości wody były głównym tematem wykładu, który odbył się w ramach cyklu „Oblicza Prawdy” organizowanego przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach.
– Ideą Akademii Wiara – Kultura – Nauka jest łączenie tych trzech dziedzin. Uważamy, że są one źródłem poznania dla człowieka i tak naprawdę powinny ze sobą korespondować, tak jak to dawniej było. Niestety od pewnego czasu zaczęły się rozchodzić i wydaje nam się, że nie jest to zjawisko pozytywne. Dlatego na naszą małą skalę postanowiliśmy temu przeciwdziałać, proponując bardzo ambitne, ciekawe tematy, ale też dostosowane do każdego słuchacza – mówi Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.
Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Oblicza Prawdy” odbędzie się 20 lutego. Wówczas wykład dotyczący sumienia wygłosi dominikanin o. Wojciech Surówka.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
III tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja na niedziele
zwykłe – nr 28-35.
† Andrzej Pyrek 1974
† Stanisław Kotarzewski 1981
† Edward Chat 2021
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl