W niedzielę, 1 maja 2022 r. Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta wprowadził relikwie św. Peregryna Laziosi – włoskiego zakonnika, nazwanego „duchowym lekarzem” chorób nowotworowych, do kościoła św. Marcina w Wodzisławiu. Pielgrzymi często pytali o obecność relikwii i możliwość modlitwy przy nich.
W homilii bp Andrzej Kaleta przypomniał znaczenie relikwii w życiu Kościoła. – Relikwie świętych są przede wszystkim znakiem ich nadprzyrodzonej obecności pośród nas. Oddając cześć relikwiom ostatecznie czcimy owych świętych, a przez to wielbimy samego Pana Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka. Ponadto relikwie są znakiem, który uświadamia nam, jak wiele Bóg może uczynić w życiu człowieka, żyjącego wiarą, nadzieją i miłością, czyli żyjącego po prostu Bogiem – mówił.
Zauważył, że św. zaś Peregryn „przykładem swojego życia uczy nas, że aby otrzymać jakąkolwiek łaskę, w tym szczególnie łaskę uzdrowienia potrzebna jest nasza modlitwa i wiara”.
O wiarę upomina się Zmartwychwstały Pan; przypomina, że przecież zapowiadał swoje cierpienie i śmierć ale mówił też, że zmartwychwstanie. Jezus dziś również pyta o naszą wiarę – mówił biskup.
– Patronem ciężko chorych został człowiek, który całym swoim życiem pokazywał, że uzdrowienie ciała, uwolnienie od bólu nie jest celem samym w sobie. Ma ono być tylko wstępem do uzdrowienia duszy – przypomniał bp Kaleta. Homilię zakończył modlitwą do św. Peregryna.
– Św. Peregryn Laziosi to włoski zakonnik z XIII wieku, serwita, znany z niezwykłego rozmodlenia i bardzo surowego, ascetycznego życia, który w cudowny sposób został wyleczony przez Boga z raka nogi, a dziś skutecznie wstawia się za chorymi na nowotwory i uprasza dla nich łaskę uzdrowienia – mówi KAI ks. Mieczysław Robak, proboszcz w Wodzisławiu. Dodaje, że wiele osób wiedząc o czci Lanckorońskich wobec św. Peregryna – fundatorów Wodzisławia i miejscowego kościoła – pytało o relikwie w Wodzisławiu.
W Polsce św. Peregryn wciąż jest mało znany, a jego relikwie posiada zaledwie kilka kościołów.
Peregryn Laziosi urodził się w 1260 r. w zamożnej rodzinie w północnych Włoszech. Dzieciństwo i młodość Peregryna przypomina nieco historię Franciszka z Asyżu. Majątek posiadany przez rodziców pozwolił mu oddać się przyjemnościom i hulaszczemu trybowi życia. W młodości otwarcie sprzeciwiał się papieżowi i Kościołowi. Gdy postanowił radykalnie odmienić swoje życie, objawiła mu się Matka Boża, mówiąc, aby udał się do Sieny i tam wstąpił do zakonu serwitów. Po zakończeniu formacji i przyjęciu święceń kapłańskich ojciec Peregryn rozpoczął pracę duszpasterską, której oddał się bez reszty.
W krótkim czasie dał się poznać jako gorliwy kaznodzieja, niezrównany mówca, wyrozumiały spowiednik oraz opiekun ubogich i umierających. W poważnej chorobie nogi kiedy groziła mu amputacja, w półśnie objawił mu się Pan Jezus, który zszedł z krzyża i dotknięciem dłoni uleczył chorą nogę.
W roku 1609 został beatyfikowany przez papieża Pawła V, a 27 grudnia 1726 r. papież Benedykt XIII dokonał jego kanonizacji. Św. Peregryn Laziosi znany jest wśród wiernych jako patron chorych na raka.
Obecny kościół w Wodzisławiu został wzniesiony w latach 1621-1644, z fundacji Samuela Lanckorońskiego. Konsekrował go bp Mikołaj Oborski w 1664 r. Kościoła nie oszczędzały pożary, z trudem odbudowywano go m.in. w latach 1746-1787. Zapewne ze względów finansowych nie udało się odbudować świątyni w planowanym stylu włoskim. Pożary niszczyły kościół kilkakrotnie, dzwonnica spłonęła np. w 1865 r. Kościół jest barokowy, nawa dwuprzęsłowa, ołtarz – główny i dwa boczne – klasycystyczne.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl