A wolontariusze ŚDM nie próżnują!

Mijający tydzień był pełen wrażeń dla wolontariuszy przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. W jednym czasie skumulowało się wiele wydarzeń, niektórzy pisali egzamin dojrzałości, a inni dzięki temu mogli spędzić więcej czasu na akcjach organizowanych przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu.

Aktywny tydzień rozpoczął oczywiście poniedziałek, 4 maja 2015 r. To wtedy do biura Diecezjalnego Centrum Wolontariatu zwieziono klucze, które dotąd docierały w ramach akcji „KLUCZowa pomoc”. Wolontariusze najpierw posegregowali je ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, a następnie liczyli, ile sztuk udało się zdobyć. Zaczęli w poniedziałek o god. 10.00, a skończyli… w czwartek o 15.00! Oczywiście codziennie przychodziły inne osoby. Ale było warto. Doliczono się aż 14 020 i pół klucza. Dzięki nim ktoś niepełnosprawny z naszej diecezji będzie mógł spotkać się z Ojcem Świętym podczas Światowych Dni Młodzieży. Pierwszy etap zbiórki zakończony, teraz rozpoczął się kolejny i nadal można wesprzeć akcję.

Ale wolontariusze nie tylko żyją kluczami, chociaż w uszach wciąż słychać ich brzęk. We wtorek wolontariusze projektu „Poczta Dobra” udali się do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Spotkali się tam z pracownikami, przybliżyli im projekt, a następnie odwiedzili pensjonariuszy i zachęcali do wzięcia udziału w akcji. Akcja „Poczta Dobra” ruszyła w dniu 25 marca - w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Ta data jest nieprzypadkowa, gdyż patronem „Poczty Dobra” jest Archanioł Gabriel, patron pocztowców. Pomysł powstał jednak wcześniej, kiedy to wolontariusze oglądali podczas warsztatów film „Listy do Boga”. Tak narodziła się idea pełnienia uczynków miłosierdzia: wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, w formie tradycyjnej korespondencji. Projekt skierowany jest do samotnych, chorych, opuszczonych osób indywidualnych lub w różnego typu placówkach.  Młodzi nawiązują kontakt z tymi, którzy pragną dobrego słowa, chcą coś przekazać kolejnemu pokoleniu. Zainteresowani piszą do nich na adres: Diecezjalne Centrum Wolontariatu, pl. NMP 1, 25-010 Kielce, z dopiskiem „Poczta Dobra”. Pilotażowo projekt ruszył w hospicjum, a DPS to kolejne miejsce, w którym wolontariusze chcą nieść dobre słowo. Pracownicy, jak i pensjonariusze przyjęli młodych z ogromną radością i zapewniali, że już wiedzą, co napiszą w pierwszych listach do nich. Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku.

To nie jedyne wydarzenie z wtorkowego dnia. O godz. 12.00 około 20-osobowa grupa ruszyła po drugim śladzie akcji „Odkrywamy diecezję”. Tym razem wyruszyli o wiele dalej niż do Bazyliki Katedralnej. Pokonali 20 km po pionierskiej trasie szlaku Jana Pawła II pod opieką przewodnika. Widzieli pomnik papieża, szli ulicą, która nosi jego imię, oglądali tablice Mu poświęcone. Po drodze wstąpili też na moment do kontemplacyjnego zakonu sióstr karmelitanek bosych. W kościele Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach czekał na nich proboszcz ks. kan. Tadeusz Szeląg, by przybliżyć interesującą historię parafii i relikwii św. Jana Pawła II, które się tam znajdują. Tam też Mszę św. odprawił jeden z piechurów, ks. kan. Krzysztof Banasik. Nowopowstała trasa nie była  trudna, ani męcząca, gdyż uczestnicy po sześciu godzinach marszu z uśmiechami na twarzach dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego w Kaczynie. Tam też uczestniczyli w grillu, a chętni i strudzeni mogli nocować w tymże miejscu i dalej się integrować.

Zadaniem z Drugiego Śladu Odkrywamy Diecezję dla wszystkich wolontariuszy ŚDM jest modlitwa w intencji zgromadzeń kontemplacyjnych z naszego terenu.

Jak widać, wolontariusze nie próżnują i nieustannie przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży w różnoraki sposób. W planach jest jeszcze wiele takich akcji, więc chętni z pewnością znajdą coś dla siebie. A ci, którzy wciąż nie są zaangażowani w Światowe Dni Młodzieży, będą mieli okazję uczestniczyć w dniach 13-14 czerwca w ostatniej już turze warsztatów dla początkujących wolontariuszy ŚDM w Skorzeszycach. Serdecznie zapraszamy, bo jak widać, warto angażować się, nie tylko aby zdobyć wiedzę, ale aby przeżyć niezapomniane chwile i poznać niesamowite osoby.

Dorota
   Wolontariuszka ŚDM