Wolontariusze ŚDM odkrywają diecezję

W poniedziałek, 27 kwietnia 2015 r. przed Diecezjalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach zgromadził się tłumek osób. Wszyscy dzierżyli w dłoniach niebieskie bilety i pytali jeden przez drugiego „A gdzie my właściwie idziemy?”. To znak, że akcja „Odkrywamy diecezję” dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży ruszyła.

Dla wolontariuszy, którzy podpisali porozumienie o działaniach dotyczących Światowych Dni Młodzieży, są przygotowywane różnorodne atrakcje. W każdym miesiącu odbywają się spotkania „Coraz bliżej ŚDM…”, na których pod różnymi kątami przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. W międzyczasie odbywają się też różnorodne formy spotkań modlitewnych, które mają również ten sam cel – przygotowanie duchowe do tego ważnego wydarzenia. Nową inicjatywą jest akcja „Odkrywamy diecezję”, podczas której „w ciemno” zgłaszamy się na wydarzenie, dostajemy kilka wskazówek dotyczących spotkania i… odkrywamy zakamarki naszej diecezji.

Pierwsze spotkanie, o dziwo, było wręcz „pod samym nosem” Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. 25 uczestników ze zdziwieniem zareagowało na zakończenie wędrówki pod ścianą Bazyliki Katedralnej w Kielcach. Spotkaliśmy tam ks. kan. Sławomira Sarka, opiekuna duchowego ŚDM w naszej diecezji. Oprowadzanie rozpoczął od pokazania nam tablicy, którą wielokrotnie mijaliśmy, ale nie zwracaliśmy na nią uwagi. To XVIII–wieczna tablica ukazująca ówczesne miary długości oraz prawdy wiary. Następnie udaliśmy się do podziemi Katedry, aby uczestniczyć tam w Eucharystii. Ks. Sarek podkreślał, że to istotne, że w Tygodniu Modlitw o Powołania zebraliśmy się akurat w tym miejscu, gdzie zostało pochowanych sześciu biskupów. To takie symboliczne przypomnienie, że każdy z nas, na Chrzcie Świętym, został powołany. Wymawiając formułę chrzcielną i namaszczając dziecko zostaje ono powołane do bycia królem, prorokiem i kapłanem. Oznacza to, że każdy z nas powinien głosić Dobrą Nowinę, swoimi czynami świadczyć o swej wierze i być sługami dla innych. Podczas mszyi towarzyszyło nam logo Światowych Dni Młodzieży, a na jej zakończenie zaśpiewaliśmy hymn diecezjalny „Emmanuel, Bóg jest z nami”. Warto dodać, że dla podkreślenia wyjątkowości miejsca i chwili, uczestnicy przyjęli Eucharystię pod dwiema postaciami.

Po Mszy św. rozpoczęliśmy zwiedzanie krypty. Zostali tam pochowani biskupi: Wojciech Górski, Maciej Majerczak, Teofil Kuliński, Augustyn Łosiński, Czesław Kaczmarek oraz Jan Jaroszewicz. Ks. Sarek przybliżył nam zawiłą historię diecezji, zmiany terytorialne, jakie w niej zachodziły, co przybliżyło nam ówczesną sytuację. Nad sarkofagami biskupów odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie odwiedziliśmy Skarbiec Katedralny. Są w nim zgromadzone najcenniejsze przedmioty: zabytkowe ornaty, relikwie świętych, złote i srebrne naczynia liturgiczne, manuskrypty oraz wiele innych ciekawostek, które warto zobaczyć na własne oczy. Ich historie i zastosowanie przybliżyli nam Damian Zegadło i Patryk Celebański.

Pełni przeżyć i cennych informacji opuściliśmy Bazylikę Katedralną. Zgromadzeni w tajemnicy poznali kolejny termin takiego wyjścia, który już niedługo, dlatego też warto podpisywać porozumienia i brać czynny udział w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Takie spotkania otwierają nas na drugiego człowieka, uczą wielu nowych rzeczy oraz przygotowują do tych ważnych dni, które już za rok.

Zadaniem dla wszystkich wolontariuszy ŚDM w naszej diecezji po tym spotkaniu jest odszukanie na cmentarzu parafialnym grobów kapłanów, bądź osób, które poświęciły swe życie dla kościoła i modlitwa w ich intencji.

Wiktoria Wojcieszyńska
Dorota Rogula