Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego odprawiona została w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie z okazji jubileuszu 880-lecia fundacji klasztoru.
Jak powiedział w homilii ordynariusz diecezji kieleckiej, w wielowiekową historię opactwa, dawnej Brzeźnicy, wpisuje się skromny, ale niezwykle ważny jubileusz 75-lecia powrotu zakonników do miasta. Nastąpiło to 90 lat po śmierci ostatniego cystersa, ojca Wilhelma Ulawskiego w 1855 roku. Hierarcha przytoczył fragment listu biskupa Czesława Kaczmarka, wysłanego 75 lat temu do opata w Szczyrzycu, w którym wyraził zgodę na powrót cystersów do Jędrzejowa.
„Miło mi będzie przyczynić się do naprawienia krzywdy, przed przeszło 100 laty zakonowi waszemu wyrządzonej” - pisał biskup Czesław Kaczmarek.
- Jubileusz 880-lecia fundacji klasztoru oraz 75. rocznica powrotu cystersów do Jędrzejowa jest okazją, aby podziękować zakonnikom za dobro, które czynią nie tylko dla miasta, ale również dla województwa świętokrzyskiego - mówił Paweł Faryna, starosta powiatu jędrzejowskiego. - Dzisiaj dziękujemy cystersom za pracę i serce włożone w umacnianie wiary na ziemi jędrzejowskiej. Wyrażamy podziw i szacunek dla miejsca kultu i ojców cystersów, którzy je tworzyli - dodał starosta.
- Nie ma historii Jędrzejowa bez cystersów i nie ma historii cystersów w Polsce bez Jędrzejowa - mówił po zakończeniu jubileuszowej mszy burmistrz Marcin Piszczek. - Ja mogę tylko się cieszyć, że przez 75 lat, kiedy znów obecni są tutaj zakonnicy, wiele dobrego działo się w opactwie i mieście. Wielkie Bóg zapłać dla cystersów i tego świętego zakonu, który w Jędrzejowie ma swoje zaranie i początek - podkreślił burmistrz.
Jubileuszowi towarzyszy wystawa „Powrót do macierzy”. Wieczorem odbył się także koncert XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, podczas którego wystąpił kwartet smyczkowy Orkiestry im. Georga Philippa Telemana z solistą Piotrem Sadowskim oraz grającym na organach Robertem Grudniem.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl