W Piekoszowie odbyło się sympozjum naukowe poświęcone 50-leciu koronacji obrazu Matki Bożej Piekoszowskiej. Główne obchody odbędą się 8 i 9 września, a ich zakończenie z udziałem Prymasa Polski zaplanowano na 18 listopada.
W sympozjum udział wzięli duchowni, wśród nich między innymi bp Andrzej Kaleta. Jak stwierdził, świątynia piekoszowska i związany z nią cudowny obraz przyczyniają się do tworzenia kultury religijnej.
– „Jest ona elementem składowym czegoś większego. Przyczynia się do tworzenia kultury narodowej. Ma to dla nas wielkie znaczenie, ponieważ narody, które nie wypracowały swojej kultury, są biedne i słabe. Silne są te, które ja mają. Źle się dzieje, kiedy o tym zapominamy, ponieważ wówczas zatracamy swoją tożsamość” – powiedział bp Kaleta.
Wśród prelegentów znaleźli się ks. dr Tomasz Gocel z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o historii parafii w Piekoszowie; o. dr Stanisław Rudziński, paulin wygłosił wykład dotyczący pochodzenia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. – „Bóg jest bogaty w miłosierdzie. Jezus jest ikoną tego miłosierdzia, a tam gdzie jest Jezus, tam też jest Jego Matka” – tłumaczył o. Rudziński. – „Każda koronacja obrazu Matki Bożej jest połączona bezpośrednio z akcją liturgiczną. Z niej wypływa i do niej prowadzi” – wyjaśniał ks. dr Mirosław Kowalski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o liturgicznym aspekcie wydarzenia sprzed 50 lat. Sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego opisał prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW w Warszawie.
Proboszcz parafii ks. Zygmunt Kwieciński zaznacza, że kult Matki Bożej Piekoszowskiej mimo zaborów i wojen był ciągle żywy. Po tym, jak do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zdecydowano się zbudować nową świątynie. Budowę obecnej świątyni pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto w 1807 r.
Tegoroczna rocznica upamiętnia koronacje obrazu, której dokonał kardynał Stefan Wyszyński w 1968 r. Wówczas udział w uroczystościach wzięło około 300 kapłanów, a także ponad 40 tys. wiernych świeckich. Zdaniem Zbigniewa Piąteka, wójta Piekoszowa, jubileusz jest bardzo podniosłym wydarzeniem dla gminy. Dodaje, że uroczystości zbiegają się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Kult obrazu Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczął się w 1705 r., kiedy zauważono, że obraz „płacze” krwawymi łzami. Wkrótce po tym wierni za pośrednictwem obrazu zaczęli doznawać wielu łask. Świadectwa uzdrowień zapisane są między innymi w publikacji z 1774 roku napisanej przez ks. Mikołaj Złotnickiego. Opisano w niej ponad 280 łask i cudów doznanych za pośrednictwem Miłosiernej Matki Bożej.
tekst za: em.kielce.pl, radio.kielce.pl
>> Galeria zdjęć (Radio Kielce)
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 75.
† Stanisław Orłowski 1969
† Jarosław Sulej 2017
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl