Wyjątkowy koncert w kieleckiej katedrze

Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej zwieńczył koncert, który odbył się po Mszy św. w Bazylice Katedralnej. W świątyni wystąpiła Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod kierownictwem Michała Sławskiego oraz wybitny polski klawesynista i organista - Marek Toporowski. Artyści zadbali takżę o oprawę muzyczną liturgii.

Do Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej odniósł się Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – Gratuluję organizatorom tego niecodziennego wydarzenia, ale też wykonawcom i duszpasterzom, którzy okazali się gościnni dla tak wielkich wydarzeń. Jednocześnie ogromnie się cieszę, że wybrzmiał hymn Gaude Mater Polonia, Ciesz się Matko Polsko, którego najstarszy zapis znajduje się w antyfonarzu naszej kolegiaty kieleckiej. Dodam, że wspólnym wysiłkiem wielu osób, a  szczególnie pracowników naukowych naszego uniwersytetu, dokonano reprintu tego wielkiego działa z 1371 pierwszego roku, a więc ocalono, jak ufam, na zawsze ten jedyny, piękny i nadzwyczajny egzemplarz – podkreślił bp Piotrowski.

– Czy gdzieś na świecie jest taki hymn, który mówi coś o narodzie, tak jak autor tego hymnu - Ciesz się Matko Polsko. Jest to ogromne źródło wiedzy i nadziei, które karze dostrzegać nam to co piękne w naszym domu – dodał biskup.

Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti jest jedną z najwybitniejszych schol w Europie, zajmujących się śpiewem gregoriańskim. – Chór koncertuje regularnie w całej Polsce, Włoszech oraz  Belgii. Michał Sławecki, który dyryguje scholą jest jednym z najwybitniejszych polskich gregorianistów, jednocześnie organistą i kompozytorem, ale też wykłada w Bolonii czy Florencji. Koncert uskrzydlił nas w modlitwie i zapewnił niesamowite emocje – podkreśliła siostra Hanna Szmigielska, koordynator muzyczny festiwalu.

W ramach Pierwszych Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej odbyły się trzy koncerty, dwa poprzednie  miały miejsce w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

tekst za: em.kielce.pl