Wystawa na kieleckim Rynku

Do połowy września na kieleckim Rynku można oglądać w większości nigdy dotąd niepublikowane fotografie oraz dokumenty prezentujące losy biskupów diecezji kieleckiej od początku jej istnienia. Plenerową ekspozycję przygotowało i udostępniło dzisiaj – w związku z przypadającą wkrótce 50. rocznicą śmierci bp. Czesława Kaczmarka - Muzeum Historii Kielc.

10 sylwetek biskupów kieleckich i 9 postaci biskupów pomocniczych zostało zaprezentowanych na planszach o wymiarach 100 cm na 100 cm. Galerię ordynariuszy otwiera pierwszy biskup kielecki – Wojciech de Boża Wola Górski, a zamyka pełniący swe obowiązki od 20 lat – bp Kazimierz Ryczan. Biskupi pomocniczy także zostali pokazani w kolejności chronologicznej, począwszy od bp. Franciszka Sonika, po wyświęconego na biskupa pomocniczego w 2005 r. – bp. Kazimierza Gurdę.

Na prezentację każdej sylwetki składa się portret lub zdjęcia, w tym z XIX wieku, akty urodzenia, herby biskupie, medale pamiątkowe, dokumenty papieskie lub relacjonujące rożne wydarzenia itp.

Jak informuje Bartłomiej Tambor z MHK, plenerowa ekspozycja pt. „Biskupi kieleccy" prezentując losy wszystkich biskupów ordynariuszy i pomocniczych, udostępnia nieznane zdjęcia, pochodzące głównie z archiwum diecezji, pokazujące momenty z ingresu biskupiego i innych ważnych uroczystości kościelnych.

Inspiracją dla organizatorów wystawy jest przypadająca 26 sierpnia 50. rocznica śmierci jednego z najtragiczniejszych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce – bp. Czesława Kaczmarka.

Bp Kaczmarek pełnił był biskupem kieleckim w latach 1938-1963. Po zakończeniu II wojny światowej i dojściu do władzy komunistów, był obiektem zakrojonych na szeroką skalę prześladowań. Aresztowany 20 stycznia1951 r., pod zarzutem „szpiegostwa na rzecz USA i Watykanu” oraz jako „organizator antypaństwowego ośrodka”, mającego na celu obalenie istniejącego ustroju, bp Kaczmarek został całkowicie izolowany, a SB próbowała wymusić zeznania poprzez znęcanie się psychiczne i fizyczne, pod wpływem których biskup przyznał się do zarzutów. Po sfingowanym procesie pokazowym w 1953 r., bp Kaczmarek został skazany na 12 lat więzienia. Po przewrocie październikowym śledztwo umorzono w 1957 r.

Biskup zmarł w szpitalu w Lublinie 26 sierpnia 1963 r. Został pochowany w krypcie bazyliki katedralnej w Kielcach. Prokurator Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w 1990 r. przeprowadził pełną rehabilitację bp. Kaczmarka.

W 2010 r. z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej, w efekcie zbiórki społecznej w diecezji, został ufundowany pomnik bp. Kaczmarka przy Bazylice Katedralnej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl