„Misjonarz Afryki. In nomine Domini” – to tytuł wystawy przybliżającej postać księdza kardynała Adama Kozłowieckiego, który miał „serce bez granic”. Ekspozycję możemy oglądać w murach Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Kielecka uczelnia jest jednym z pierwszych miejsc, w których zaprezentowana została ekspozycja dotycząca księdza kardynała Adama Kozłowieckiego – niezwykłego misjonarza. Informacje, zdjęcia oraz materiały, które składają się na wystawę to efekt dziesięcioletniej pracy Fundacji „Serce bez granic”. – „Po śmieci ks. kardynała zaczęliśmy głębiej przyglądać się tej postaci, gromadzić informacje o nim, rozmawiać z ludźmi, którzy go poznali. Dostrzegliśmy bowiem, że był to wyjątkowy człowiek. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych właśnie na tę wystawę. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy ją w Papieskim Uniwersytecie Misyjnym w Rzymie. Byliśmy też w Sejmie i w Ostrowcu, a teraz jesteśmy tu – w Kielcach” – powiedział Dariusz Bździkot, sekretarz Fundacji „Serce bez granic”.
Następnym miejscem będzie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Organizatorzy chcą dotrzeć z wystawą do wielu zakątków Polski.
Oprócz plansz ze zdjęciami i tekstem opowiadającym o życiu i działalności kardynała Adama Kozłowieckiego zaprezentowane zostały także materiały w formie multimedialnej.
Kardynał Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął w czerwcu 1937 r. w Lublinie. Przez niemal 6 lat więziony w obozach koncentracyjnych. Od kwietnia 1946 r. posługiwał na misjach w Afryce. Kardynałem został ogłoszony 19 stycznia 1998 r. 24 maja 2007 r. postanowieniem Prezydenta Polski- Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy misyjnej, działalność na rzecz ludzi potrzebujących oraz patriotyczną postawę rozstawiającą imię Polski w świecie. Zmarł 28 września 2007 r.
Obecny na otwarciu wystawy biskup Jan Piotrowski podkreślił, że kardynał Kozłowiecki był wyjątkowym człowiekiem. – „Skromny, pełen uśmiechu i człowieczeństwa, którego nie zabiła nienawiść ani w więzieniu w Wiśniczu, ani później w obozie koncentracyjnym” – mówił bp Piotrowski.
Ekspozycja będzie dostępna w Kielcach do 3 kwietnia.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl