Wystawa „Splendor Cathedralis”

W roku jubileuszowym 850-lecia Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kielcach, Muzeum Diecezjalne w Kielcach wraz z Parafią Katedralną i Muzeum Historii Kiec zaprasza na wystawę „Splendor Cathedralis”.

Najcenniejsze eksponaty prezentowane są w skarbcu katedralnym: „Antyfonarz Kielecki” z najstarszym, rękopiśmiennym zapisem pierwszej polskiej pieśni ojczyźnianej „Gaude Mater Polonia”, kielich i relikwiarz św. Marii Magdaleny z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, ponad 500-letni obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w unikatowej ramie relikwiarzowej, monstrancja – wotum za ocalenie Kielc w 1914 roku, cenne złotnictwo, w tym zespół wyjątkowych relikwiarzy (m.in. św. Wojciecha, Stanisława, Wincentego Kadłubka, Antoniego Padewskiego), szaty liturgiczne oraz inne niezwykłe zabytki, przechowywane w katedrze od stuleci.

Druga część ekspozycji, prezentowana w Muzeum Historii Kielc obejmuje głównie zespół szat liturgicznych. Zwiedzanie skarbca katedralnego może się odbywać wyłącznie pod kierunkiem przewodników z Muzeum Diecezjalnego (tel. 41 344-58-20).