Wystawa w Hebdowie

Wystawę retrospektywną Jerzego Skąpskiego - malarza, grafika, znanego witrażysty rodem z Hebdowa można w wakacje oglądać w XII–wiecznym ponorbertańskim opactwie w Hebdowie.

Wystawa udostępniona w odrestaurowanych średniowiecznych krużgankach cieszy się ogromnym powodzeniem zwiedzających. Obejmuje ona kilkadziesiąt prac artysty: rysunków, obrazów, ilustracji i witraży. Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest o. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum, pijar, historyk sztuki, duszpasterz i pedagog.

- Skąpski pochodzi stąd, urodził się w klasztorze, gdyż jego ojciec był ostatnim zarządcą dóbr Hebdowa przed wojną, dlatego na wystawie jest tak dużo wątków związanych z naszym sanktuarium, rzeźbą Matki Bożej Hebdowskiej z ok. 1400 r., z gotycko–barokowym opactwem – opowiada w rozmowie z KAI o. Józef Ostręga, proboszcz parafii w Hebdowie.

Urodzony w 1933 r. w Hebdowie malarz, grafik, projektant witraży, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1952-58 u prof. Emila Krchy, Macieja Makarewicza, Ludwika Gardowskiego, w pracowni którego uzyskał dyplom z drzeworytu na Wydziale Grafiki. Skąpski jest od 1958 r. członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1974r. odbył studia nad mozaiką wczesnochrześcijańską, jako stypendysta Centro Di Studi e Rincontri Europei w Rzymie.

Skąpski jest m.in. projektantem herbu abp. Karola Wojtyły - podstawy herbu papieskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, plakaty, ilustracje, głównie jednak projektuje witraże o charakterze sakralnym.

Hebdów jest drugim najstarszym – po opactwie tynieckim – założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. Norbertanie przez wieki rozwijali kulturę agrarną wśród włościan. W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce.

W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę ulegając m.in. serii groźnych pożarów. Od 1832 r. kościół w Hebdowie pełnił funkcję kościoła parafialnego. Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno-klasztornego i gospodarzami parafii - stali się pijarzy.

Niesłabnącym kultem w Hebdowie cieszy się rzeźba Maryi z Dzieciątkiem zwana Hebdowską lub Nadwiślańską z ok. 1400 roku w ołtarzu głównym – cel odwiecznych pielgrzymek.

Od września 2011 r. w Hebdowie działa „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl