Poznaliśmy laureatów XIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek imienia ks. Piotra Klimczyka. Uroczysta Gala Finałowa odbyła się w Parafii Świętego Antoniego z Padwy. Gościem specjalnym był Biskup Kielecki Jan Piotrowski, sprawujący patronat honorowy nad wydarzeniem.
Do udziału w festiwalu zgłosiło się prawie 150 podmiotów wykonawczych, co przełożyło się na liczbę 700 przesłuchanych osób w ciągu zaledwie trzech dni.
- Każdy okres liturgiczny ma swoją specyfikę - mówi ks. Andrzej Waligórski, dyrektor Festiwalu. - Okres Świąt Bożego Narodzenia najbardziej sprzyja kultywowaniu tradycji kolędniczej. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w jej szerzeniu oraz zachęcaniu kolejnych pokoleń do szukania i odkrywania pięknych bożonarodzeniowych utworów. Kolęda to coś co ożywia, buduje i daje nadzieję, o tym właśnie przypominają ich wykonawcy – zauważa.
W jury zasiedli profesjonalni muzycy, dyrygenci, trenerzy, kompozytorzy oraz wykładowcy, którzy dokonali wyboru finalistów. Nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach: soliści do lat 13, soliści starsi, zespoły i schole do lat 13, zespoły i schole powyżej 13 lat, chóry i zespoły ludowe.
- Kolędy to pas transmisyjny pomiędzy duchowością pokoleń polaków. Tych którzy tę duchowość budowali przez wieki i nami, którzy tę duchowość reprezentujemy, żeby scalała nasze rodziny, społeczeństwo i kraj - mówi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Kolędy to wielowiekowa i piękna tradycja oparta na wierze. Myślę też, że są one nieodzownym atrybutem Świąt Bożego Narodzenia, bez którego trudno sobie wyobrazić ten czas i to zarówno w wymiarze wspólnotowym, jak i rodzinnym. Bardzo więc trzeba sobie cenić ich niemalejącą popularność i bogatą twórczość. Dobrze, że ten festiwal nieprzerwanie towarzyszy nam od kilkunastu lat – dodaje.
Statuetki, nagrody rzeczowe, dyplomy to nie jedyne laury, jakie można było zdobyć podczas uroczystej gali. Wybrano również grupę najlepszych muzyków, która pojedzie na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W tym roku nasz region reprezentować będą: Grzegorz Stachera, Maria Stemplowska, Michał Bojczuk, Niedźwiadki, Marcelina Bidzińska, The Blue Voices, Arpeggio, Małe Skrzypeczki, Chór Grobu Bożego w Miechowie oraz Hanna Jakubczyk.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl