Już po raz dwudziesty w całej Polsce obchodzimy Dzień Papieski. Przypadające na niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową święto to czas wsparcia przez nas stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego jest zawołanie biskupie Ojca Świętego „Totus Tuus”, czyli „Cały Twój”. – Dzięki temu zawierzeniu przeszedł przez najtrudniejsze chwile swojego życia. To hasło aktualne również w obecnych czasach. Święty Jan Paweł II wskazuje nam na Maryję, czyli osobę, do której każdy z nas może się zwrócić i prosić o pomoc – mówi ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W diecezji kieleckiej uroczystości Dnia Papieskiego rozpoczęły się od sobotniego Wieczoru Uwielbienia w Kościele Akademickim przy ulicy Wesołej 54 w Kielcach. W niedzielę, we wszystkich parafiach diecezji zbierane są środki na rzecz stypendystów, którzy pojawili się na kwestach przy parafii katedralnej i parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tam również można kupić… papieskie kremówki.
Dzień Papieski trwa również w Skalbmierzu, gdzie przed kościołem św. Jana Chrzciciela można wspomóc młodzież i również zaopatrzyć się w kremówki.
Aktualnie podopiecznych fundacji z diecezji kieleckiej jest około sześćdziesięciu. – Serdecznie zachęcamy do wsparcia tego wielkiego dzieła, szczególnie teraz, w okresie pandemii. Im więcej przekażemy, tym większą pomoc otrzymają młodzi ludzie, którzy pragną się rozwijać i realizować swoje plany – mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Fundacja to żywy pomnik Ojca Świętego, która od dwudziestu lat pomaga zdolnej młodzieży, potrzebującej wsparcia. – Obejmujemy programem stypendialnym młode osoby od drugiego semestru klasy siódmej, aż do końca studiów. To kilkanaście lat wsparcia. Z jednej strony pomagamy finansowo, wypłacając stypendium co miesiąc, ale nie tylko. Różnimy się od innych programów stypendialnych tym, że nacisk kładziemy również na formację, organizując spotkania i rekolekcje oraz wakacyjne obozy – dodaje ks. Łukasz Nycz. Dotychczas fundacja wydała ponad 240 milionów złotych na pomoc dla stypendystów. To ponad pięć tysięcy absolwentów, którzy przeszli cały program, ale również setki tysięcy osób pobierających wsparcie przez kilka lat.
Jednym ze stypendystów jest Mikołaj Prząda, który mieszka w Koniecmostach niedaleko Wiślicy. Studiuje w Sosnowcu. Aktywnie współpracuje z duszpasterstwem młodzieżowym w Kielcach i gra w zespole „to ON”. – O fundacji powiedział mi tata, kiedy uczyłem się w pierwszej klasie liceum. Wówczas podpytałem o szczegóły mojego katechety i złożył wniosek o przystąpienie do programu. Udało się i od tamtej pory jestem stypendystą – tłumaczy Mikołaj Prząda.
Środki ze stypendium są niezwykle pomocne. – W rodzinie nie zawsze na wszystko wystarczało, chociaż rodzice zawsze starali się zadbać o najpotrzebniejsze rzeczy. Pomyślałem, żeby odciążyć rodziców i dlatego zgłosiłem się do fundacji. Chciałem sam opłacać sobie dojazd do szkoły, kupować ubrania i inne podstawowe elementy. Wsparcie jest także przydatne na studiach, szczególnie, że studiuję poza domem rodzinnym. Dzięki stypendium mogę spełniać swoje marzenia i uczyć się tego co kocham. Mogę również uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. To wszystko kosztuje – przyznaje nasz rozmówca i dodaje, że fundacja to nie tylko wsparcie finansowe. – Wspólnota i ludzie, których poznałem przyczynili się do mojego nawrócenia na drogę Kościoła. Na pierwszym obozie wakacyjnym poznałem również mojego najlepszego przyjaciela – podkreśla. W rozmowie z nami Mikołaj opowiada również o swoich planach na przyszłość, które może realizować m.in. przy wsparciu fundacji. – Jestem na kierunku Farmacja. Nie chcę kończyć nauki na studiach magisterskich, ale kontynuować je dalej. Myślę o specjalizacji i farmacji klinicznej, uczestniczyć w badaniach i wykorzystywać swoją wiedzę do tworzenia leków, których do tej pory nie ma. Chciałbym móc pomagać drugim osobom i żyć zgodnie z nauczaniem św. Jana Pawła II.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl