Z krzyżem na Karczówkę

Najstarsza Droga Krzyżowa w Kielcach po raz 39. wyruszyła na Karczówkę. Zabytkowy, drewniany kościół Niepokalanego Poczęcia NMP nie pomieścił wszystkich wiernych. Nabożeństwo rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W homilii hierarcha przywołał postaci zarówno świętych, jak i osób niekanonizowanych, które podjęły trud przemiany własnego życia i troski o wszystkich, którzy zostali powierzeni ich pieczy. Wspomniano św. Jan Pawła II, ks. Franciszka Blachnickiego i biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka.

Biskup podkreślił, że dzisiejsza Droga Krzyżowa to publiczna demonstracja wiary.

– Ta droga organizowana przez Kościół Domowy ma swoją historię. Wpisuje się w kalendarz wielkopostnych wydarzeń i ascezy. Zwykle ludzie myślą, że asceza to umartwienie – otóż nie, asceza, to jest niejako opróżnienie serca, żeby zrobić w nim miejsce dla Boga, aby mógł w nas zamieszkać. Nie tylko jako przygodny gość, ale jako główny mieszkaniec naszych serc — dodał biskup Jan Piotrowski.

Jak powiedział Grzegorz Toporek, współorganizator 39. Drogi Krzyżowej, na tej trasie, każda z 14 stacji wiodących do klasztoru pallotynów na Karczówce będzie okazją do rozważań o życiu i Bogu, opartych na świadectwach małżeństw, zrzeszonych w Domowym Kościele Diecezji Kieleckiej.

Wśród uczestników drogi krzyżowej była m.in. młoda para, Anita i Rafał, którzy przyznali, że niosą swoją własną, bardzo mocną intencję.

– Mamy już jednego syna, drugi już jest w niebie, a dziś modlimy się o poczęcie trzeciego, aby był zdrowy – powiedzieli rodzice.

Katarzyna i Jacek z młodym Mateuszem przyjechali z Włoszczowy, bo jak powiedzieli tak im nakazało serce. Ponadto świadectwa małżeństw odczytywane na kolejnych stacjach drogi krzyżowej są formą wymiany doświadczeń i podpowiedzi małżeńskich.

– Różnie się życie toczy. Dobrze jest usłyszeć, że komuś ze wspólnoty udało się przetrwać trudny moment oraz poznać w jaki sposób sobie poradził  — wyjaśnił pan Jacek.

Droga Krzyżowa nieprzypadkowo wyruszyła z kościoła przy ul. Urzędniczej. To właśnie tu przed laty założono pierwszy lokalny krąg Domowego Kościoła.

tekst za: radiokielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej