Siostra Małgorzata Giel ze Wzdołu Rządowego zostanie niebawem przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego posłana do pracy misyjnej w Boliwii - do miasta Oruro.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Nazywam się s. Małgorzata Giel. Pochodzę z małej miejscowości nieopodal Świętego Krzyża o nazwie Wzdół Rządowy. Tam się wychowałam, wzrastałam. W rodzinnej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otrzymałam sakrament Chrztu Świętego, przyjęłam I Komunie Świętą i sakrament Bierzmowania. W tej wspólnocie parafialnej przeżywałam dziecięcy zachwyt nad osobą Jezusa, młodzieńczy bunt wiary i wreszcie świadomy wybór Jezusa. Z sentymentem wspominam spotkania oazowe, w czasie których poznawałam Jezusa i doświadczałam miłości Boga. To był czas gdy rozeznawałam swoje powołanie.
Gdy podjęłam decyzje o wstąpieniu do zakonu, szukając jakie to ma być zgromadzenie, w głowie miałam tylko jedną myśl: zgromadzenie misyjne. O misjach na tamten moment nie wiedziałam prawie nic. Po wielu rozmowach, spotkaniach i wydarzeniach Jezus doprowadził mnie do sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce pod Warszawą. Po wstąpieniu do zgromadzenia, w pierwszych latach formacji poznawałam charyzmat sióstr, ich prace w Polsce i za granicą. Powoli rozpalało się w moim sercu pragnienie wyjazdu na misje. Gdy składałam pierwsze śluby zakonne w 2009 roku byłam już pewna, że chcę wyjechać na misje. Mijały kolejne lata w zgromadzeniu. Podjęłam studia, angażowałam się w duszpasterstwo w parafii, podjęłam prace w szkole jako katechetka. Nie widząc perspektywy wyjazdu na misje, zaczęłam angażować się w różne akcje misyjne i podejmować działania na rzecz misji. Dawało mi to dużo radości i jeszcze bardziej poznawałam świat misji.
W tamtym roku, a dokładnie w maju 2022, nasza Matka zaproponowała mi wyjazd na misje do Boliwii do miasta Oruro. I tak trafiłam do Centrum Formacji Misyjne w Warszawie na Zaciszu, na dziewięciomiesięczne przygotowanie do wyjazdu. Czas minął szybko i intensywnie. Przygotowanie opierało się głównie na nauce języka –20 h tygodniowo. W tym roku były 3 grupy językowe: hiszpańska, francuska i angielska. Oprócz tego w każdą środę były wykłady misjologiczne. Razem ze mną do wyjazdu przygotowywało się 4 księży ( ks. Michał Maciołek – Ekwador, ks. Mariusz Czosnyka – Peru, Ks. Karol Pstrągowski – Kuba i ks. Marcin Kędzia – Islandia) , 4 siostry zakonne (s. Gabriela Mierzwińska – Boliwia, s. Alina Winarska – Afryka, s. Aleksandra Kłodziejska – RCA ) i 1 osoba świecka ( Aleksandra Dźwilewska – Ekwador ). Przez 9 miesięcy tworzyliśmy wspólnotę wraz z dyrektorem CFM ks. Eugeniuszem Szyszką i pracownikami domu. W CFM odwiedzali nas misjonarze, którzy przyjeżdżali do Polski na urlop. Spotykania z nimi, były dla nas bardzo realnym zetknięciem się z rzeczywistością misyjną.
Moja misja w Oruro, w Ameryce Południowej rozpocznie się w tym roku w sierpniu. Miasto Oruro jest starą osadą górniczą położoną na płaskowyżu Altiplano w Boliwii. Jego historia sięga epoki inkaskiej, w roku 1606 Hiszpanie założyli tutaj miasto. Mieszkańcy tego regionu Boliwii żyją na ogół bardzo ubogo, w trudnych warunkach geograficzno-klimatycznych. Zamieszkiwany przez nich płaskowyż andyjski to kraina wypalona słońcem, w większości bezdrzewna, owiewana zimnymi wiatrami. Wioski i miasta porozrzucane są po pofalowanej równinie na wysokości prawie 4000 m n.p.m. Diecezja Oruro powstała stosunkowo niedawno, bo w 1924 r. Ma ok. 54 tys. km kwadratowych, jest jak 1/6 Polski, zamieszkuje ją ok. 500 tys. ludności, z czego połowa żyje w mieście. Warunki w jakich żyją ludzie są bardzo trudne, prymitywne, nie mieszczące się w naszej wyobraźni.
Przybyłyśmy do Oruro w 2006 r. na zaproszenie ordynariusza diecezji orureńskiej Ks. Biskupa Krzysztofa Białasika SVD. Zamieszkałyśmy w najuboższej dzielnicy, gdzie powierzono naszej opiece kościół w surowym stanie, dziś już wyremontowany, pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Nasza praca ma charakter misyjny. Nauczamy – katechizujemy dzieci, młodzież i dorosłych, przygotowujemy do sakramentów, prowadzimy grupy modlitewne i formacyjne – ministrantów, lektorów. Wprowadzamy wiernych do udziału w liturgii, przygotowujemy i organizujemy nabożeństwa, w różnorodnych formach szerzymy kult Miłosierdzia Bożego. Innym rodzajem naszego apostolstwa jest praca w księgarni diecezjalnej, w której ludzie mogą się zaopatrzyć w książki religijne, płyty, filmy, dewocjonalia, aby dzięki nim wyrażać czy pogłębiać swą wiarę.
W sercu mam ogromna radość, ze czas wylotu jest taki bliski. Wiele osób mnie pyta czy się nie boje? Nie boje się! Mam jakieś obawy i pytania jak to będzie? Czy mój organizm odnajdzie się na tej wysokości? Czy poradzę sobie z językiem? Pewność i wiara w to, że Jezus już tam przygotował dl mnie miejsce, zatroszczył się o wszystko i już na mnie czeka jest większa niż te obawy. Często wraca do mnie zdanie usłyszane na początku w CFM: „Kraj do którego pojedziesz będzie inny. Kultura, ludzie, mentalność będzie inna ale Jezus będzie ten sam.” Ta pewność daje pokój i odwagę aby podjąć powołanie , do którego zaprosił mnie Jezus.
Proszę wszystkich czytelników o modlitwę za naszą 9, która w tym roku rozpocznie przygodę misyjną. Jesteśmy świadomi, że jesteśmy krusi i słabi. Wiemy, że tylko z Jezusem jesteśmy w stanie pójść do ludzi z Ewangelia i dawać im Miłość, która Jezus nas obdarzył. Wasza modlitwa będzie dla nas ogromnym wsparciem.
s. Małgorzata Giel
DOMINIKANKA MISJONARKA JEZUSA I MARYI
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl