Za nami Niedziela św. Franciszka

Dnia 3 października 2021 r. – pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski – obchodziliśmy Niedzielę św. Franciszka. Była to okazja do włączenia się w modlitwę w intencji ochrony Bożego Stworzenia.

W związku z tym, na prośbę Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska „Laudato Si”, w parafiach zorganizowano zbiórkę podpisów pod petycją popierającą w duchu chrześcijańskim działania społeczności międzynarodowej dotyczące ochrony środowiska.

Na plakacie i listach są kody QR, z których można skorzystać, jeśli ktoś chce udzielić poparcia inicjatywie w formie elektronicznej.

_______________

Od 1 września trwa Czas Dla Stworzenia, ekumeniczne święto łączące ludzi dobrej woli wokół modlitwy i działań na rzecz budowy pięknego, sprawiedliwego świata, zgodnego z wolą Bożą, pełnego troski o drugiego człowieka i wszelkie Stworzenie, chciane przez Boga i sławiące Jego imię.

Jesteśmy także w przededniu dwóch międzynarodowych konferencji „na szczycie”: COP 15 w Chinach na temat bioróżnorodności oraz COP 26 w Glasgowna temat zmian klimatycznych. W tej ostatniej z przemówieniem wystąpi Papież Franciszek. Spotkania te mogą i powinny okazać się przełomowe w kontekściecoraz bardziej naglącej potrzeby zahamowania drastycznych zmian w klimacie i środowisku naturalnym.

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, skupiający różnorodne środowiska katolickie i działający w oparciu o encyklikę papieża „Laudato Si”, zachęca dziś do wyrażenia swojej troski o Człowieka i całe Stworzenie, poprzez poparcie petycji do przewodniczących obu konferencji i wzmocnienie głosu Ojca Świętego. W duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności, apelujemy w tej petycji o:

- podjęcie wspólnej, konsekwentnej walki z kryzysem klimatycznym,

- powstrzymanie postępującego globalnego ocieplenia,

- zatrzymania dalszego znikania gatunków i utraty różnorodności biologicznej,

- realizacji sprawiedliwych działań, wspierających społeczności najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi.

3 października świętujemy w naszych diecezjach i parafiach Niedzielę św. Franciszka. W tym dniu będzie możliwość złożenia swoich podpisów pod wspomnianą petycją. Pokażmy naszą solidarność ze Stworzeniem, wsłuchajmy się w głos Boga domagającego się poszanowania Człowieka i przyrody i dajmy świadectwo tego, że nawrócenie ekologiczne, o które apelował św. Jan Paweł II już się dokonuje.

Podpisy będzie można składać na wyłożonych drukowanych listach. Można także zeskanować kod QR widoczny na listach oraz plakatach prezentujących ideę petycji. Kod przekieruje nas bezpośrednio na stronę petycji, na której można samodzielnie wypełnić krótki i prosty formularz poparcia.