Za nami pierwsze czuwanie w Szczaworyżu

Dnia 11 maja 2022 r. parafianie i goście licznie przybyli do Sanktuarium Matki Bożej w Szczaworyżu, przynosząc ze sobą kwiaty i bagaże pełne wielu ważnych spraw i próśb.

Tradycyjnie na samym początku ks. proboszcz Stanisław Kondrak wyraził swoją radość i serdecznie przywitał wszystkich przybyłych. Maj to piękny miesiąc, a w Kościele to czas szczególnej czci Matki Bożej. Żywa jest w Polsce tradycja gromadzenia się przy kapliczkach przydrożnych i w kościołach na nabożeństwach majowych. Sylwia Sztorc z Nowej Wsi przybliżyła w prelekcji historię nabożeństw majowych ku czci Matki Bożej. W Polsce początki tradycji tych nabożeństw sięgają XVIII w.

Po nabożeństwie majowym, w trakcie którego było wystawienie Najświętszego Sakramentu połączone z adoracją, zgromadzeni na czuwaniu udali się na modlitwę różańcową po dróżkach, wokół kościoła. Rozważane były Tajemnice Radosne, a rozważania przygotowały Róże Różańcowe z Nowej Wsi. Rycerze Kolumba nieśli wizerunek Matki Bożej. Rozważając kolejne tajemnice różańca poznajemy ziemskie życie Maryi. Uczymy się od Niej zaufania i zawierzania wszystkiego bez wyjątku Bogu. Zauważamy też, że Jej trud i zmagania z rzeczywistością często przypominają nasze życie, przez co Maryja jest naszą nauczycielką codzienności. Sama przeżyła rzeź niewiniątek, strach i ucieczkę do Egiptu, tyranię rządzących, prześladowanie Jej Syna przez faryzeuszy. Był w Jej życiu strach, niepewność i ból, czyli wszystko czego my sami doświadczamy na różnych etapach swojego życia. W rozważanej piątej tajemnicy radosnej – „Znalezienie Pana Jezusa”, Maryja z Józefem gubią Jezusa i pojawia się strach, zakłopotanie i pytanie „Co teraz?”. Podobnie jest w naszym życiu, kiedy tracimy kontakt z Bogiem, życie zaczyna się chwiać bo w naszym sercu pojawia się niepokój. Znalezienie Boga przywraca pokój w sercu, równowagę w naszym życiu i naszej rodzinie. Słowa św. Augustyna dobitnie to potwierdzają – „Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu.” Maryja doskonale o tym wiedziała i potrafiła zanurzyć swoje życie w miłości Boga i żyła ze świadomością, że wszystko co Bóg zrobi jest dobre i nas do takiej postawy zachęca.

Mszę świętą o godz. 20.00 koncelebrowało 9 prezbiterów pod przewodnictwem ks. dr. Andrzeja Kwaśniewskiego. Czytania liturgiczne w trakcie Mszy św. przeczytała Anna Stępień z Nowej Wsi. W czasie homilii ks. Kwaśniewski przypomniał postać św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Przywołał też postać króla Jana Kazimierza, który oddał Polskę w opiekę Matce Bożej nazywając Ją Królową Polski. Natomiast kardynał Stefan Wyszyński postawił wszystko na Maryję i w tym duchu przygotował wyjątkową celebrację obchodów 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r., która dała nam siłę i pozwoliła oprzeć się laicyzacji, której uległ zachód – podkreślił w homilii kapłan.

Po Mszy św. w łączności z Jasną Górą o godz. 21.00 wszyscy modlili się Apelem Jasnogórskim, po którym uczestnicy czuwania udali się w procesji za ołtarz główny aby oddać cześć relikwiom świętym. Ks. proboszcz Stanisław Kondrak podziękował gościom i parafianom za przybycie i zaprosił na kolejne czuwanie modlitewne do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu, które odbędzie się 8 czerwca 2022 r. o godzinie 18.30.

Krzysztof Dziarmaga

Foto: KD