Poświęcenie przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego nowo otwartego „Centrum Spotkań i Dialogu im. Pary Książęcej św. Kingi i Bolesława”, Msza św. i specjalnie błogosławieństwo złożyły się na obchody VI Diecezjalnej Pielgrzymki do Sanktuarium.
Odbyły się one w ograniczonej w stosunku do ubiegłych lat formie, bez kulturowych i artystycznych atrakcji z udziałem młodzieży.
W homilii bp Jan Piotrowski przywołał postać św. Kingi, ukazując ją m.in. na tle „innych świętych kobiet”, czczonych w miesiącach letnich, przypominając cnoty, które były właściwe patronce sanktuarium, a które wciąż są pożądane: wierność, miłość, rozum, zdolność do czuwania. Biskup wskazał także na rolę rodziny, która pozostaje „najlepszą metodą ewangeliczną”.
Św. Kinga wybrała ewangeliczną drogę życia, którą wyniosła na szczyty czystości, zaakceptowane przez jej męża. W czasie średniowiecza nie był to wyjątek – mówił bp Piotrowski. Zachęcał także mieszkańców miasta i gminy, by stali się godni swej patronki, by żyli według jej zasad i w zgodzie z duchem Ewangelii.
Nie odbyła się tradycyjna procesja do źródełka św. Kingi ze względu na stan pandemii, ale wielu pielgrzymów udawało się tam indywidualnie, nawet z bardzo daleka, jak rowerzystka z Kielc, ze specjalną intencją do św. Kingi. Przejechała łącznie 140 km. Byli także m.in. pątnicy z Krakowa i Tarnowa.
Jak zapowiada kustosz ks. Paweł Majewski, toczą się starania o uczynienie św. Kingi patronką Nowego Korczyna, a stosowną decyzję podejmie Stolica Apostolska.
Nowy Korczyn naznaczony jest śladami obecności księżnej Kingi, która mieszkała tutaj ponad 20 lat. Kanonizowana przez Jana Pawła II w 1999 r. w Starym Sączu, w chwale świętości jest przypominana poprzez doroczną lipcową pielgrzymkę, ale i poprzez comiesięczne wtorkowe czuwania z udziałem wiernych i kapłanów z sąsiednich dekanatów.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl