120-letnie, zabytkowe organy z kościoła św. Marii Magdaleny w Dzierążni w gminie Działoszyce znów rozbrzmiewają paletą głosów. Instrument był nieczynny ok. 30 lat, dziś znów towarzyszy odprawianym nabożeństwom.
- Organy pochodzą z 1901 roku, a wybudowali je Bracia Szymańscy z Warszawy. To niewielki instrument 7-głosowy o trakturze mechanicznej, jednomanuałowy. Szafa organowa pochodzi prawdopodobnie z tego samego roku co organy. Z kolei wykonawcą ornamentów jest rzeźbiarz ze Skalbmierza, Stanisław Anielski - mówi Wojciech Szymczyk, tamtejszy organista.
- Ciekawostką jest dodatkowy głos - tympan, wykorzystywany w trakcie mszy podczas Podniesienia, zamiast gongów, ewentualnie dzwonków. Instrument malutki, ale do akompaniamentu, podczas mszy wystarczający, nadaje się nawet do drobnych utworów klasyki organowej - zaznacza.
Prace remontowe trwały od 2019 roku. Instrument był całkowicie zdemontowany. Organy były niemal w stanie rozkładu. Dmuchawy praktycznie nie było, miech był dziurawy. Z kolei część wiatrownicy byłauszkodzona przez korniki. Dziś jest nowy miech i dmuchawa. Z kolei wiatrownica została zrekonstruowana częściowo. Zachowały się jedynie przedwojenne piszczałki cynowe. Z kolei te drewniane zostały uszkodzone przez robactwo.
Ks. Władysław Kutuś, proboszcz parafii podkreślił, że prace remontowe instrumentu nadzorował Wiktor Łyjak, artysta muzyk, organista, organolog, rzeczoznawca. - Marzeniem naszym było, żeby zagrały - zaznacza.
- Tak też się stało 30 czerwca. Całkowity koszt renowacji organów, to niemal 200 tys. zł. Część środków pochodziła z urzędu marszałkowskiego, od konserwatora zabytków i parafian - dodaje.
W tym samym czasie remont przechodziła podłoga chóru, który pochodzi z 1875 roku. Aktualnie trwają prace przy jego balustradzie, koszt to 140 tys. zł.
Z kolei na 12 września w kościele zaplanowano koncert organowy. Zagra m.in. organmistrz Bernard Termen z Litwy. Muzyki będzie można posłuchać po Mszach św. o godzinie 10.00 i 12.00 w kościele w Dzierążni.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl