Zakończenie Jubileuszu 850-lecia kieleckiej katedry z papieskim przesłaniem

Zakończyły się obchody Jubileuszu 850-lecia kieleckiej Bazyliki Katedralnej. Z tej okazji odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, podczas której odczytano list od papieża Franciszka. Eucharystię Koncelebrowali biskupi i licznie zgromadzeni kapłani. Był to także dzień corocznej pielgrzymki Róż Żywego Różańca.

Eucharystia rozpoczęła się procesją z Domu Biskupiego do katedry. Prowadziła ją Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina.

- 850 lat. To piękny jubileusz. Gdy stajemy wobec tak doniosłych rocznic, przychodzą nam na myśl wieki historii tego miejsca, pokolenia katolików, którzy modlili się w tej świątyni, ale też jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed nami w tym stuleciu. W tym czasie, który obecnie przeżywamy jest inaczej, niż wieki temu. Inne są też wyzwania. Trzeba więc umieć korzystać z doświadczeń historii, aby podejmować nowe zadania – powiedział Nuncjusz Apostolski.

Swoje słowa do zgromadzonych wiernych skierował Ojciec Święty Franciszek. Odczytał je w jego imieniu bp Marian Florczyk

„Niech to wydarzenie, które upamiętnia dzieje Katedry Kieleckiej, ufundowanej przed wiekami przez biskupa krakowskiego Gedeona, ożywi w wiernych pragnienie trwania w wierze ojców, zakorzenionej i pielęgnowanej od pokoleń przez duchownych i wiernych diecezji kieleckiej” – napisał papież.

Homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podkreślał jak wiele działo się w świątyni przez minione wieki. – Rok 1171 nie był przypadkowym czasem. Ta ziemia żyjący ludzie potrzebowali Matki, aby ta mogła im powtarzać, jak w Kanie Galilejskiej „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Od tego czasu mieszkańcy tej ziemi pod czujnym okiem Maryi zakładali rodziny, zrodzili kolejne pokolenia synów i córek, kochali Kościół i Polskę, za które w powstaniach oddawali swoje życie. Zgodnie z tradycją swoich czasów i pokoleń tworzyli nową kulturę bycia i życia, których fundamentem było prawo Boże: 10 przykazań Bożych oraz przykazanie Miłości Boga i bliźniego – zaznaczył biskup.

Pod koniec Mszy św. wierni parafii katedralnej przekazali Nuncjuszowi Apostolskiemu kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i pamiątkowy album.

- Poprzedniemu jubileuszowi 800-lecia przewodniczył ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła, który następnie już jako papież w 1991 roku nawiedził tę katedrę i dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej – przypomniał ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej.

Podczas Eucharystii chór parafii katedralnej oraz chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego wykonał po raz pierwszy Mszę „Missa de beata Maria Virginae Gratianum” autorstwa dr. Pawła Łukowca, skomponowaną specjalnie na tę okazję.

tekst za: em.kielce.pl

>> Słowo Papieża Franciszka i homilia Biskupa Kieleckiego

>> Relacja na stronie Radia Kielce

>> Zaproszenie Biskupa Kieleckiego