Tysiące pielgrzymów z diecezji i z Polski uczestniczyło od 7 do 9 września w obchodach tzw. Wielkiego Odpustu w Wiślicy, którego uczestnikami bywali królowie Polski, m.in. kilkakrotnie św. Jadwiga Królowa. – Przypomnieliśmy także silne związki bł. Jana Pawła II z naszym sanktuarium. Chcemy wracać do historycznych tradycji tłumnych odpustów – mówi KAI ks. prał. Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej parafii.
Odpust wiślicki ma wielowiekową tradycję, z udziałem grup pielgrzymich z południowej części Polski oraz bractw różańcowych. Kilkakrotnie w dniu 8 września gościła w Wiślicy św. Królowa Jadwiga, także Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki, św. Kinga czy św. Kazimierz Królewicz.
Uroczystości odpustowe w Wiślicy rozpoczęły się w piątek, 7 września nieszporami o Matce Bożej, Mszą św. z kazaniem, Koronką do Miłosierdzia Bożego i Radosną częścią różańca.
W główną uroczystość Narodzenia NMP w sobotę, 8 września Sumie odpustowej z kazaniem i procesją oraz poświęceniem ziarna siewnego przewodniczył biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. W homilii mówił m.in. o godności pracy rolników, apelował o troskę i uwagę ze strony rządzących w celu zapewnienia warsztatu rolniczej pracy.
Niedziela, 9 września upłynęła pod znakiem modlitwy przy relikwiach bł. Jana Pawła II. „Papież w 1966 r. koronował Madonnę Łokietkową wraz z Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim, w 1974 r. był obecny na odnowieniu kilkusetletniej kapituły wiślickiej, często mówił o naszym sanktuarium, a nawet poświęcił mu wiersz” – dodaje ks. Wiesław Stępień.
Na wszystkich Mszach św. w niedzielę Słowo Boże głosił ks. Grzegorz Wieczorek z Warszawy, nawiązując do owoców posługi Jana Pawła II dla współczesnych.
Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański - trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.
Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV w., świątynia była rozbudowywana do końca XIV w. Jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej).
Obok Bazyliki w Domu Długosza z 1460 r. mieści się Muzeum Regionalne. Długosz - słynny kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów Kazimierza Jagiellończyka. Wielu absolwentów szkoły wiślickiej kontynuowało naukę na Akademii Krakowskiej.
Atrakcją Wiślicy są pozostałości fundamentów kościoła św. Mikołaja z X w. oraz gipsowej misy, która jest interpretowana jako naczynie służące do chrztu zbiorowego.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl