Zakończyły się Rekolekcje dla par niesakramentalnych

W kościele św. Józefa Robotnika od 14 do 16 marca 2013 r. trwały Rekolekcje dla osób rozwiedzionych i par żyjących w związkach niesakramentalnych, w których uczestniczyło ok. 200 osób. Cześć z nich jest związana z duszpasterstwem Osób Rozwiedzionych oraz Żyjących w Związkach Niesakramentalnych, niektóre zjawiły się po raz pierwszy.

Rekolekcje, połączone z katechezami, w których były podkreślane m.in. przebaczająca miłość Boża i zachęta do trwania we wspólnocie Kościoła, prowadził ks. Jacek Karliński - dyrektor Domu Księży Emerytów w Kielcach.

„Katechezy rekolekcyjne odbywały się w Kielcach po raz 11. Rokrocznie obserwuję spore oczekiwanie społeczne co do tej formy duszpasterskiej, stąd każdego roku zjawiają się nowe osoby. Od kilku lat w rekolekcjach uczestniczy ok. 150-200 osób, natomiast ze stałej propozycji spotkań w ramach naszego duszpasterstwa korzysta ich znacznie mniej, ok. 40 osób” – informuje ks. Stanisław Król, diecezjalny duszpasterz Osób Rozwiedzionych oraz Żyjących w Związkach Niesakramentalnych.

Zdaniem duszpasterza, osoby te szukają swojego miejsca w Kościele i grupy osób podobnie myślących, tzn. chcących wrócić do Kościoła. Ks. Król zauważa, że jest duża grupa niepraktykujących, których nie obchodzą te kwestie, ale ci, którzy spotykają się w ramach duszpasterstwa „tęsknią za Kościołem”, często mają „poczucie bycia gorszymi” i próbują temu zaradzić. „Rekolekcje wydają im się taką furtką powrotu do sakramentów, doraźnym, łatwym rozwiązaniem, a tak nie jest” – zauważa ks. Król.

W diecezji od 10 lat istnieje formalnie Duszpasterstwo Osób Rozwiedzionych oraz Żyjących w Związkach Niesakramentalnych. Zrzeszone w nim osoby spotykają się systematycznie co dwa tygodnie w dwóch grupach formacyjnych.

Duszpasterstwo jest odpowiedzią na nauczanie bł. Jana Pawła II zawarte w „Familiris consortio” oraz Benedykta XVI (adhortacja „Sacramentum caritatis”). Papieże podkreślają przynależność tych osób do Kościoła, zachęcają do „kultywowania chrześcijańskiego stylu życia, na tyle, na ile to jest możliwe”.

Członkowie duszpasterstwa w diecezji kieleckiej to bardzo różnorodna grupa społeczna, zawodowa i wiekowa, w przedziale od 20 do ponad 70 lat. „Problem narasta wręcz lawinowo, jeśli chodzi o rozwody do trzeciego roku małżeństwa. Sytuacja dotyczy całego kraju” – uważa ks. Stanisław Król.

dziar
tekst za: www.ekai.pl