W Domu Księży Emerytów w Kielcach trzech księży otrzymało patenty oficerskie z rąk płk. Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. To wielkie wydarzenie, nie tylko dla wymienionych kapłanów, ale również dla całego społeczeństwa, bo stanowi ono element przywracania sprawiedliwości historycznej.
W porozumieniu zawartym prawie 5 lat po zakończeniu II wojny światowej Episkopat Polski i rząd ustalili, że klerycy uczący się w Seminariach Duchownych nie będą powoływani do służby wojskowej. Umowa nie obowiązywała jednak zbyt długo i jeszcze w latach 50-tych rozpoczął się pobór alumnów do armii. Władzom komunistycznym nie chodziło w żadnym wypadku o zwiększenie liczebności Ludowego Wojska Polskiego, czy jego wzmocnienie poprzez wcielenie nowych rekrutów. Była to zaplanowana akcja, wymierzona w Kościół katolicki, który w tamtym czasie był jedyną siłą zdolną przeciwstawić się komunistycznej dyktaturze.
Cierpienia Kościoła
Represje stosowane przez władzę PRL wobec katolików były w tamtych czasach różnorakie. Trzeba wspomnieć w tym miejscu o cierpieniach, których doświadczyli najwyżsi pasterze polskiego Kościoła. Zatrzymany, internowany, a następnie przetrzymywany w miejscach odosobnienia był przecież sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Swoją gehennę przeżył również niezłomny biskup Czesław Kaczmarek, biskup kielecki, którego więziono i torturowano, co doprowadziło do utraty zdrowia i w konsekwencji do jego śmierci. Więziony i brutalnie przesłuchiwany był również sługa Boży arcybiskup Antoni Baraniak, metropolita poznański. Prześladowania dotknęły także księży. Przykładem jest m.in. morderstwo błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, które stało się symbolem cierpienia Kościoła w czasach komunistycznych, a które do dziś nie zostało w pełni wyjaśnione. Represje spadły również na przygotowujących się do pracy duszpasterskiej alumnów Wyższych Seminariów Duchownych. Jednym z takich działań był wspomniany pobór kleryków do wojska. Tam byli oni często szykanowani i traktowani w nieludzki sposób. Próbowano ich demoralizować i indoktrynować. Przez taką, trudną szkołę życia, przeszedł m.in. jako kleryk ,zmarły w 2017 roku, biskup Kazimierz Ryczan, biskup kielecki.
Prezydent przywraca sprawiedliwość
Takim działaniom reżimu komunistycznego byli poddani także trzej księża, którym prezydent Andrzej Duda nadał patenty oficerskie. Ksiądz Jan Gaj służył w 41. Pułku Pancernym w Szczecinie-Pogodno w latach 1959-1961, ksiądz Romuald Wróbel w latach 1962-1964 w Jednostce w Wędrzynie, zaś ksiądz Henryk Byszewski w Bartoszycach w latach 1965-1967. – Działanie władz komunistycznych było formą represji na osobach przygotowujących się do posługi kapłańskiej. Tak działo się w całej Polsce. Ówczesne władze chciały zmienić ich nastawienie do duchowieństwa i próbowały ich złamać – mówił pułkownik Paweł Chabielski.
Kościół w armii dziś
Tego typu wydarzenia są również refleksją na temat dzisiejszej roli duchowieństwa w naszej armii. A jest ona niezwykle ważna. Kapelani wspierają i są zawsze blisko żołnierzy, zarówno w czasie pokoju, jak i podczas konfliktów zbrojnych. – Posługa kapłańska jest bardzo pozytywnym elementem funkcjonowania każdej jednostki. Ja patrzę na to przez pryzmat tego co się dzieje poza granicami państwa, gdzie kapłani pełnią bardzo ważną rolę w kontyngentach wojskowych. Dzięki nim żołnierze, którzy tam służą i są daleko od rodzin i bliskich czują wielkie wsparcie duchowe – wyjaśnia pułkownik Chabielski.
tekst za: em.kielce.pl
Foto: Małgorzata Kasza
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl