Akcja „Kielczanie budują studnie w Sudanie” rozwija się błyskawicznie. Coraz więcej firm, instytucji państwowych, szkół i przede wszystkim parafii zadeklarowało swoja pomoc w zbiórce makulatury.
Do tej pory zbieraliśmy makulaturę w parafiach: św. Józefa Robotnika w Kielcach, bł. Hiacynty i Franciszka w Kielcach, św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Słowiku, św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni. Do tej pory zebraliśmy około 15 ton papieru i kartonu.
Zgłaszają się kolejne parafie i tak w najbliższym czasie, po świętach Wielkanocnych:
- od 5-8 kwietnia, znowu będziemy zbierać makulaturę przed kościołem św. Józefa Robotnika w Kielcach,
- od 12-15 kwietnia w parafii bł. Ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie,
- w tym samym terminie, od 12-15 kwietnia w parafii Lisów k. Morawicy,
- i w tym samym terminie w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach,
- od 18-22 kwietnia przed Szkołą Podstawową nr 24 w Kielcach (przy ul. Kujawskiej),
- od 19-22 kwietnia w parafii św. Maksymiliana w Kielcach. I tu ważna informacja: w parafii św. Maksymiliana zbiórka makulatury będzie odbywać się cyklicznie, w każdą trzecią niedzielę miesiąca
Do tej pory zostały przekazane pieniądze na jedną studnię dla Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów w Tali. W najbliższym czasie zostaną przekazane pieniądze na dwie następne studnie dla Salezjanów w Gang-Tonj i Rastigi-Maridi.
Ks. Stanisław Hajkowski SDB, Prezes Zarządu Fundacji Nauki i Wychowania, zachęca wszystkie parafie, oraz instytucje i firmy, do zbiórki makulatury, która w Polsce jest odpadem, a która może uratować czyjeś życie. - Jezus powiedział: „Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody” (Mt 10, 42). Każdy z nas, nawet w swoim ubóstwie, może cierpiącym z pragnienia podarować wiele kubków wody oddając makulaturę – mówi ks. Hajkowski.
Pożytki z tej akcji są olbrzymie: nie tylko pomagamy potrzebującym, ale też uczymy i wychowujemy dzieci i młodzież do mądrego zagospodarowania odpadów. Ratując życie Afrykańczyków pomagamy także sobie. Jedna tona zebranej makulatury pozwala ocalić siedemnaście drzew w Polsce. Rosnące drzewa zatrzymują w ziemi wodę poprawiając tym samym bilans wodny.
Nasza diecezja również przyłączyła się do akcji zbiórki makulatury, której hasłem jest: „Kielczanie budują studnie w Sudanie”. W projekt włączyła się Kuria Diecezjalna, Towarzystwo Szkoły Katolickiej w Kielcach, Urząd Miasta Kielce oraz wiele firm, wśród nich sponsor strategiczny projektu – Wodociągi Kieleckie. Do akcji włączyło się przeszło dziesięć parafii, z Kielc, i a najbliższych okolic, gmina Masłów oraz gmina Zagnańsk. Pierwsza zbiórka makulatury przed kościołem odbyła się 10 marca w parafii św. Józefa Robotnika na kieleckim Szydłówku. Makulaturę odbieramy z miejscowości oddalonych do 50 km od Kielc.
Aby przyłączyć się do projektu trzeba ten fakt zgłosić pod nr tel. 790-561-622 – do redaktora Tygodnika „Niedziela” Władysława Burzawy, który jest koordynatorem akcji w diecezji kieleckiej. Telefonicznie ustalamy termin, miejsce oraz długość czasu ustawienia kontenera. Kontener jest przywożony w piątek, a odbierany w poniedziałek. Ważne jest, aby o fakcie zbiórki makulatury poinformować parafian, co najmniej dwa tygodnie wcześniej, aby mogli zebrać odpowiednią jej ilość. Również ustalenie stałego terminu odbioru makulatury, np. w pierwszą niedzielę miesiąca, pomaga w zbieraniu tego surowca. Od lipca zgodnie z nową ustawą każdy z nas będzie musiał segregować odpady, wrzucając makulaturę do naszego pojemnika możemy realnie pomóc setkom osób.
Władysław Burzawa
Foto: PAH (Polska Akcja Humanitarna)
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl