W Sanktuarium Matki Bożej Zielenickiej już w Uroczystość Chrystusa Króla została wystawiona księga „adwentowych zobowiązań”, a przez cały Adwent, tzn. od 30 listopada do 24 grudnia, będzie odmawiana nowenna różańcowa w intencji diecezji kieleckiej, pielgrzymów, parafian. Dzięki specjalnej akcji stare różańce wotywne, pozostawione przed cudownym obrazem, zostały przekazane wiernym i znów służą żywej modlitwie.
W nowennie bardzo licznie uczestniczą grupy wspólnotowe z parafii, np. aktywny tutaj Apostolat Maryjny, koła różańcowe, ministranci, parafianie, pielgrzymi z różnych stron Polski.
„W niedzielę Chrystusa Króla została wystawiona księga, do której są wpisywane adwentowe zobowiązania z deklaracją codziennego odmawiania cząstki Różańca w intencji diecezji, parafii, pielgrzymów. Ten zwyczaj jest podtrzymywany od ośmiu lat i cieszy się popularnością wśród pielgrzymów z całej Polski” – mówi KAI ks. dr Krzysztof Kozioł, proboszcz i kustosz zielenickiego Sanktuarium. Jest on przekonany, że w tegorocznym Adwencie będzie sporo ponad sto wpisów, a tym samym „modlitwa różańcowa ogranie rzesze ludzi”.
Proboszcz zwraca uwagę na przywiązanie wiernych do modlitwy różańcowej. Jako przykład podaje m.in. akcję rozdawnictwa starych, zniszczonych różańców, których setki wisiały, jako wota, przy cudownym wizerunku Matki Bożej Zielenickiej z Dzieciątkiem. Zrodził się pomysł, aby na powrót trafiły one do rąk żyjących ludzi i aby znowu służyły żywej modlitwie. Blisko 300 takich różańców otrzymali już parafianie i pielgrzymi, zazwyczaj z okazji ważnych wydarzeń: ślubów, rocznic, składania przyrzeczeń. Gdy pomysł chwycił, zaczęto rozdawać różańce przywożone z Medjugorie i potarte o Zielenicki Wizerunek.
Kult Matki Bożej Zielenickiej jest kształtowany także przez specjalne modlitwy. Jest to np. Nowenna do Matki Bożej Zielenickiej, podczas której należy przez 9 dni odmawiać „Zdrowaś Maryjo” oraz specjalną modlitwę. Istnieje także Litania „Literacka” do Matki Bożej Zielenickiej, nazywająca Ją imionami, nawiązującymi do Jej lokalnych czcicieli, miejsc, problemów oraz modlitwa pn. „Ofiarowanie się Matce Bożej Zielenickiej”.
Zielenice w diecezji kieleckiej, oddalone zaledwie ok. 30 km od Krakowa, należą do ciekawszych sanktuariów maryjnych w kraju, z XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, od 1613 r. odbierającym cześć w miejscowym kościele, a uznanym za cudowny w 1654 roku.
Historyczne początki Zielenic sięgają lat 1326-1346. Kopia Matki Bożej Śnieżnej, czczona w kościele nowicjackim jezuitów w Krakowie, w 1613 r. została przewieziona do Zielenic. 13 V 1654 r. bp Piotr Gembicki wydał dekret uznający obraz Matki Bożej w Zielenicach za cudowny.
Obecny murowany kościół wybudował w latach 1681–1691 cudownie uzdrowiony w Zielenicach Franciszek Szembek. Na XVII i XVIII w. przypada największy napływ pielgrzymów. Obraz Matki Bożej Zielenickiej był koronowany przez Jana Pawła II w Częstochowie 19 czerwca 1983 r.
dziar
teks za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl